Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Parafialny Zespół Caritas

Caritas OlszynaParafialny Zespół Caritas przy parafii św. Józefa Oblubieńca w Olszynie działa od grudnia 2004 roku. Jesteśmy grupą ludzi szczególnie żywo mających w pamięci słowa Chrystusa: „[...] wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych – mnieście uczynili”. Bierzemy udział w ogólnopolskich i diecezjalnych programach Caritas, a także podejmujemy własne, parafialne inicjatywy. Wszystkie nasze działania mają na celu umocnienie wartości Rodziny i tradycji chrześcijańskich.

Programy, w których uczestniczymy:

   1. Europejski Program Pomocy Potrzebującym (PEAD) - program ten umożliwia dostarczanie żywności dla osób potrzebujących zamieszkujących na terenie parafii i spełniających określone kryteria socjalne.
   2. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 z podprogramami - działania towarzyszące - pogadanki, spotkania, warsztaty z osobami objętymi opieką Caritas.
   3. Embargo - celem tego programu było przekazywanie potrzebującym owoców i warzyw, których nie udało się sprzedać krajowym sadownikom w związku z wprowadzonym przez Rosję 7 sierpnia 2014 roku zakazem importu określonych towarów i produktów rolno-spożywczych.
   4. Ogólnopolskie akcje wchodzące w zakres charytatywnej działalności Kościoła - zbiórki środków na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojen (pozyskiwanie sprzętu i odzieży w dobrym stanie i przekazywanie potrzebującym).
  Akcje cykliczne:
 1. „Kromka chleba dla sąsiada” – zbiórka żywności w sklepach - uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się i zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów.
 2. Uroczyste obchody Dnia Papieskiego.
 3. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - rozprowadzanie świec - symbolu pamięci o najsłabszych, potrzebujących naszej pomocy.
 4. „Tak, Pomagam” - zbiórka żywności - przygotowanie paczek dla samotnych, seniorów i potrzebujących.
 5. Dzień Babci i Dziadka w parafii - uroczyste spotkanie (wspólne śpiewanie kolęd, program artystyczny, słodki poczęstunek).
 6. Jałmużna Wielkopostna - podstawowym celem tej akcji w naszej parafii jest uwrażliwienie najmłodszych na niesienie pomocy Drugiemu Człowiekowi poprzez zbieranie do Skarbonki drobnych pieniędzy.
 7. Wielkanocne Dzieło Caritas - rozprowadzanie chlebków wielkanocnych oraz świec - pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym.
 8. „Mama, Tata i Ja” - rodzinne święto, zabawy dla dzieci, integracja społeczności olszyńskiej, wspólne gry i zabawy.
 9. Spotkania z osobami objętymi opieką Caritas, które mają na celu kształtowanie świadomości ekologicznej, promocję zdrowia i zdrowego stylu życia, propagowanie problematyki zdrowotnej, pomoc w rozwoju społeczeństwa w oparciu o wartości chrześcijańskie.
 10. Kampania informacyjna mająca na celu zachęcenie do wpłacania 1% podatku na rzecz Caritas.

 

tn Caritas Olszyna

Zespół Caritas:
Opieka duszpasterska: ks. dziekan dr Bogusław Wolański
Teresa Dudkiewicz-Kozań - przewodnicząca
Danuta Dudkiewicz - z-ca przewodniczącej
Ewa Machnicka - skarbnik
Janina Bogdanowicz - sekretarz
Lucyna Baszak
Barbara Sobiesiak
Regina Hrynkiewicz
Jolanta Kaczmarek
Krystyna Babicz
Joanna Skrabek
Maria Jerzyk
Anna Dedo
Paulina Skrabek
Karolina Skrabek
Agata Baszak
Kinga Januszczyc

Aktualności

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym! 

Link

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31