Wczesnym rankiem 26 czerwca 2023 roku rozpoczęliśmy parafialną pielgrzymkę ,,Śladami św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Organizatorem wycieczki była tutejsza Parafia Rzymskokatolicka, a całej naszej wyprawie przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Wolański. Wyruszyliśmy o godzinie 5:00 z parkingu przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. Podczas drogi modliliśmy się m.in. do św. Maksymiliana o piękne przeżycie tego czasu.
Naszym pierwszym przystankiem była Zduńska Wola. To miejsce urodzenia Rajmunda Kolbego, a później ojca Maksymiliana. Rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, w którym został ochrzczony, przyjął I Komunię Św. i bierzmowanie św. Maksymilian Maria Kolbe. Podczas sprawowanej Eucharystii usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu z Księgi Rodzaju 12, 1-9 słowa: ,,Pan Bóg rzekł do Abrama: Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę”. Był to dla nas wszystkich sygnał, aby na ten czas zostawić swoje dotychczasowe życie i przyjąć wolę Bożą. Zaakceptować to, co Pan Bóg przygotował dla każdego z nas. Po Mszy pani przewodnik opowiedziała nam trochę o historii tego kościoła, a także o życiu św. Maksymiliana. Później wraz z nią udaliśmy się do domu, w którym urodził się i wzrastał w miłości do Boga i ludzi mały Rajmund. Dom ten pełni także funkcję muzeum, które powstało ku jego pamięci. Stworzono je w celu upamiętnienia tak wspaniałego człowieka i jednocześnie stało się miejscem gromadzenia różnych eksponatów związanych z jego postacią. Ciekawostką jest fakt, że cały pomysł powstania muzeum zrodził się zanim jeszcze ojciec Maksymilian został kanonizowany.
Po wizycie w Zduńskiej Woli udaliśmy się do Niepokalanowa. Po obiadokolacji wraz z jednym z ojców franciszkanów poszliśmy oglądać Panoramę Tysiąclecia. Została ona stworzona z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski. Przestawiała historię polskiego Kościoła. Ponad 140 figur znanych nam chrześcijan przesuwało się przed oczami widzów. W tle było mnóstwo efektów świetlnych i akustycznych. Wszystkie postacie poruszały się wokół figury Matki Bożej Częstochowskiej, królowej naszego narodu. Dodatkowo wspaniałe wrażenie dodawały pieśni historyczne i religijne, począwszy od Piastów do czasów Jana Pawła II. Wszystkie te elementy tworzyły atrakcyjną całość. To niesamowite widowisko było warte obejrzenia.
W czasie wolnym wiele osób udało się do Bazyliki, zwiedzało klasztor oraz Kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie trwa nieustanna modlitwa o pokój na świecie. Ta kaplica funkcjonuje w Niepokalanowie od 1 września 2018 roku. Była wielkim pragnieniem i duchową potrzebą posługujących w tym miejscu ojców franciszkanów. Mieliśmy ten zaszczyt, by móc przebywać w tym miejscu, które jest naznaczone obecnością św. Maksymiliana Marii Kolbego. A on sam wyobrażał sobie to pomieszczenie tak: ,,Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona wraz z Panem Jezusem jego sprawę załatwia…” Zapewne dużo osób zaniosło tam własną intencję i powierzyło Matce Bożej Niepokalanej, która była najważniejszą postacią w życiu św. Maksymiliana, a on jej wiernym rycerzem. Kaplica Wieczystej Adoracji jest miejscem szczególnie bliskim naszym sercom, ponieważ to właśnie z tej Kaplicy telewizja katolicka EWTN Polska transmituje na żywo modlitwę różańcową m. in. z naszej olszyńskiej parafii. To wielki zaszczyt i dar dla nas jako wspólnoty.
Pierwszy dzień pielgrzymki ,,Śladami św. Maksymiliana Marii Kolbego” minął nam we wspaniałych nastrojach, radością w sercu, modlitwie, ale także i w zadumie. Napełnieni jeszcze większą wiarą i nadzieją postanowiliśmy zaufać i przyjąć wolę Bożą na kolejne dni naszego pielgrzymowania.
Ewa Musiał-Rudak
Fot. Beata Bogacka