W niedzielę 24 września bieżącego roku o godzinie 19:00 odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w sali sportowej Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach. Organizatorami tego wydarzenia była parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie pod przewodnictwem ks. Bogusława Wolańskiego oraz Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach. Patronem koncertu była Ewa Szymańska.
Pokaz warszawskich artystów rozpoczęła swoim przemówieniem dyrektor szkoły Urszula Ciupak, następnie głos zabrały także panie: Ewa Szymańska – poseł na sejm RP oraz wiceminister Edukacji i Nauki – Marzena Machałek. Po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych oraz pięknych przemowach nastąpiły występy orkiestry koncertowej, solistów i pokazy baletu. Przed każdym utworem wysłuchaliśmy kilka słów o historii i tradycjach oręża polskiego. Nieznaczna ilość krajów ma tak bogatą, jak nasza Polska historię walk, jak również tradycję barw, broni czy samego rynsztunku. Artyści Wojskowi występowali także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku, a tylko w naszym kraju brali udział w ponad 60 tys. koncertów. Odbyli ponad 200 zagranicznych tournée. Mają na swoim koncie szereg nagrań dla Telewizji Polskiej oraz na potrzeby wielu filmów. Ukazało się ponad 100 płyt CD z ich nagraniami. Możemy być dumni, że Ci ludzie tak wiernie i prężnie działają pielęgnując nasze tradycje, rozprzestrzeniając je na skalę światową w tak wyjątkowym wydaniu, pokazując jednocześnie historię Polski i dzieląc się swoimi talentami. To wieki dar i cudowna inicjatywa.
Zespół Artystyczny zachwycał nas nie tylko pięknymi utworami muzycznymi, ale także historycznym umundurowaniem, bowiem ich stroje odzwierciedlają czasy od wojów Mieszka I poprzez ,,skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów teraźniejszych. Ich kostiumy i rekwizyty były różnorodne i wyjątkowe pod każdym względem. Zawierały mnóstwo zdobień, bogatą kolorystykę, a swoim wyglądem zachwycały widzów. Te kostiumy z pewnością dostarczyły odbiorcom wielu niezapomnianych walorów estetycznych, ale co najważniejsze – są źródłem wiedzy na temat polskiego oręża.
To niedzielne widowisko dostarczyło nam widzom ogromu wrażeń. W repertuarze zespołu można było odnaleźć wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycają nawet najbardziej wymagających odbiorców, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Prezentowane były m.in. takie pieśni jak: ,,O mój rozmarynie”, ,,Moja mała dziewczynka z AK”, podczas której w tle był wykonywany fenomenalny taniec baletowej pary czy pieśń o żołnierskiej miłości pt. ,,Serce w plecaku”. Mogliśmy podziwiać oryginalne i nowoczesne wersje niektórych piosenek w wykonaniu nieocenionego solisty – Romana Koguta. Te wszystkie elementy tworzyły spójną całość. W repertuarze znalazła się także muzyka sakralna, która przedstawiała utwory o tematyce religijnej. W skład zespołu wchodzili soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i koncertowa. Niewątpliwie wojskowi artyści podbili nasze serca. Oni jak jeden mąż popularyzują treści narodowe i przy tym realizują życzenie, które było również marzeniem Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której jak sam mawiał: ,,(…) powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję”. Te słowa stały się czynem poprzez wielkie serce i zaangażowanie ludzi, którzy z ogromnym oddaniem dzielnie i wytrwale realizują te zadanie.
Na koniec podziękowaliśmy za tak uroczy występ Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego owacjami na stojąco, doceniając w ten sposób elegancję, profesjonalizm i niezwykły kunszt wszystkich artystów. Był to niezapomniany wieczór. Podziwialiśmy szeroki wachlarz umiejętności i zadań artystycznych, które kształtują postawy patriotyczne, edukacyjne i wychowawcze.
Ewa Musiał-Rudak
Foto: Beata Bogacka