Hubertowskie świętowanie w Olszynie

3 listopada 2023 r. w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Józefa Oblubieńca NPM w Olszynie została odprawiona niecodzienna Msza św.  ubogacona w myśliwską symbolikę wystroju ołtarza. Stulecie istnienia Polskiego Związku Łowieckiego przeżywali tu myśliwi oraz sympatycy łowiectwa. W kościele parafialnym z pocztami sztandarowymi zebrali się przedstawiciele organizatorów uroczystości, kół łowieckich: „Głuszec” w Jeleniej Górze, „Cyranka” i „Słonka” w Lubaniu,  „Gwizd” w Leśnej oraz ich rodziny i wierni olszyńskiej parafii. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Bogusław Wolański, który przywołał postać patrona  myśliwych.  Nawiązując do  wydarzenia, kiedy to św. Hubertowi podczas jednego z polowań objawił  się jeleń ze świetlistym krzyżem między tykami poroża, a młody Hubert doznał objawienia i odtąd wiernie służył Chrystusowi, kapłan  zwrócił uwagę na potrzebę ciągłego czuwania w życiu chrześcijanina. Uczestnicy Eucharystii za wstawiennictwem św. Huberta prosili o Boże błogosławieństwo dla siebie oraz swoich rodzin. Modlili się też za zmarłych kolegów i koleżanki, z którymi łączyła ich pasja łowiecka.  Wielokrotnie podczas Mszy św. rozbrzmiewała muzyka myśliwska, wypełniając dźwiękami rogów cały kościół.  Po odmówieniu modlitwy  do św. Huberta oraz udzieleniu błogosławieństwa ksiądz proboszcz Bogusław Wolański zaprosił myśliwych na obchody uroczystości św. Huberta za rok.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek myśliwski. Wierni, uczestnicząc w uroczystościach,  mieli też okazję, aby uświadomić sobie rolę, jaką odgrywają w kniei leśnicy i myśliwi, których aktywność bywa czasem postrzegana jako kontrowersyjna, ale to przecież oni gwarantują trwały i zrównoważony rozwój fauny i flory w lasach.

Magdalena Zielińska

Foto: Beata Bogacka

Maj – miesiącem Maryjnym

 Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi - Matce Boga i naszej Matce. Niemal w każdym kościele i w...

Męska Róża

Męska Róża pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego W sobotę 27 kwietnia 2024r. podczas wieczornej Mszy Świętej w kościele...