Modlitwa ekumeniczna w Lubaniu

„Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” – pod takim hasłem, od 18 do 25 stycznia 2023 roku, jest obchodzony Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność, by zapobiegać podziałom, które zazwyczaj wynikają z nieporozumień i braku dialogu.

ekumenia 4

W ramach obchodów tegorocznego Tygodnia Modlitw 22 stycznia o godzinie 16.00 w Lubaniu w kościele ewangelickim Marii Panny zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne. Modlitwie o jedność przewodniczył ks. pastor dr Cezary Królewicz, a wraz z nim modlili się ks. dziekan dr Bogusław Wolański, ks. wicedziekan Janusz Barski, a także świeccy członkowie Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego oraz Rzymskokatolickiego, którzy prowadzili czytania oraz modlitwę wstawienniczą. Nabożeństwo uświetnił Chór Ekumeniczny z Karpacza.

ekuemnia 6

Ks. Bogusław Wolański w wygłoszonym podczas nabożeństwa kazaniu, podkreślał jak ważna jest jedność i wspólna modlitwa Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, które każdego dnia spotykają się w swoich działaniach na wielu płaszczyznach. Podstawowym elementem naszej jedności jest nasze człowieczeństwo. Nawiązując również do istniejących dokumentów podpisanych przez Kościoły członkowskie Polskiej Rady Ekumenicznej w zakresie wzajemnej współpracy m.in. do dokumentu o Chrzcie Świętym i świętowaniu niedzieli, podkreślił, że same dokumenty nie zbudują jedności. Ważna jest codzienna współpraca ludzi, którzy tworzą razem wspólnotę chrześcijańską. Człowieczeństwo, to nie tylko wielkie czyny dobra i poświęcenia, ale także życzliwość w codziennym życiu dla innych ludzi, z którymi żyjemy i którzy nas otaczają.

ekumenia 6

Jedność Kościoła to wielka tajemnica, która sięga do serca każdego człowieka. Budowanie jej nie polega na negocjacjach między stronnictwami, lecz na jednoczeniu się w idei człowieczeństwa, szukaniu sprawiedliwości i byciu sprawiedliwym w swoich sądach oraz podejmowanych działaniach. Łączy nas przecież chrześcijaństwo - odkupienie, krzyż i ofiara miłości. Niech ono więc zobowiązuje nas do jedności, braterskiej miłości, i czynienia dobra wobec siebie i drugiego człowieka.

Anna Bińczyk
ekumenia 2

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!