Lilia dla św. Józefa

„Lilia dla św. Józefa - Ozdoby życia rodzinnego” to tytuł programu promałżeńskiego i prorodzinnego jaki został zainaugurowany w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. Skąd taki pomysł? W tym roku udało się nam po kilkuletnich staraniach odrestaurować ołtarz główny w kościele parafialnym, który jest dedykowany właśnie św. Józefowi. Nie chcieliśmy, by tylko cieszyć się pięknem ołtarza, ale spróbować przy tej okazji działania duszpasterskiego. Św. Józef to patron małżeństw i rodzin, a wiadomo jak dziś potrzeba ukazywać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, piękno małżeństwa i rodziny. Potrzeba mocnego świadectwa.

tn Lilia 2- Myśląc o tym zacząłem któregoś wieczoru spisywać na kartce małżeństwa, które regularnie praktykują uczestniczenie we Mszy św. niedzielnej. W przeciągu kilkudziesięciu minut powstała lista 70 małżeństw – relacjonuje ks. proboszcz Bogusław Wolański. Pomyślałem sobie – kontynuuje, że trzeba wykorzystać ten potencjał. Wówczas powstała idea programu „Lilia dla św. Józefa – Ozdoby życia rodzinnego”. Został zredagowany list do konkretnych małżonków z zaproszeniem do ofiarowania lilii dla św. Józefa podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 10.00, kiedy to w kościele jest dużo dzieci i młodzieży. Na razie dyżury zostały rozpisane do końca stycznia, ale sukcesywnie będą zapraszane kolejne małżeństwa – relacjonuje ksiądz proboszcz. Cieszy fakt, że wszyscy zaproszeni chętnie przystępują do programu, bo zdają sobie sprawę, że ich świadectwo to zasiew ziarna pod przyszłe plony nowych małżeństw i rodzin. Młode pokolenie musi zobaczyć, na czym opiera się społeczeństwo i co czyni je szczęśliwym.

tn Lilia 5 Jak przebiega udział w programie? Dyżurni małżonkowie przesyłają księdzu proboszczowi swoje zdjęcie ślubne i datę zawarcia małżeństwa. Przed Mszą św. o godz. 10.00 zdjęcie jest wyświetlane na ekranie telewizora w kościele. Małżonkowie siedzą w pierwszej ławce i są przedstawiani przez księdza proboszcza. Zgromadzeni wierni brawami dziękują im za odważne świadectwo. Następnie podczas procesji z darami przynoszą do ołtarza lilię i wkładają ją do przygotowanego wazonu. To atrybut św. Józefa, a małżonkowie w ten sposób dziękują Bogu razem z naszym Patronem za swoje małżeństwo i rodzinę. W Modlitwie Powszechnej jest wezwanie za ich małżeństwo. Kolejny ważny krok to wspólna Komunia św. Jako pierwsi, zaproszeni przez kapłana, podchodzą do ołtarza i przyjmują Ciało Pańskie. To czytelny znak, że zwornikiem ich małżeństwa jest Jezus Chrystus, którego zaprosili do swojej wspólnoty podczas zawierania sakramentu małżeństwa. Na koniec liturgii częstują wszystkie dzieci cukierkami, ukazując w tym sposób słodycz małżeństwa mężczyzny i kobiety. Jako pamiątkę świadectwa otrzymują specjalny certyfikat ze zdjęciem odnowionego ołtarza i błogosławieństwem kapłana.

tn Lilia 7Program przewidziany jest na kilka lat, by każde chętne małżeństwo mogło w nim wziąć udział. Wierzymy głęboko, że ten zasiew ziarna czyniony przez małżonków wyda obfity plon w przyszłości. Na koniec zapraszam do lektury refleksji małżonków Magdaleny i Janusza Zielińskich (39 lat po sakramencie małżeństwa), którzy już wzięli udział w parafialnym programie:

Msza św. 4 grudnia 2022 r. była dla nas szczególna, gdyż na zaproszenie księdza proboszcza wzięliśmy udział w programie Lilia dla św. Józefa – Ozdoby życia rodzinnego. Powitanie i przedstawienie nas przez duszpasterza zebranym w kościele oraz wspominanie w modlitwach sprawiły, że czuliśmy się ważni, ale nie wywyższani. Kiedy usiedliśmy znów tak blisko pięknego ołtarza i patrzyliśmy na ślubne zdjęcie wyświetlone na ekranie telewizora, wracały wspomnienia naszego ślubowania, bo miało ono miejsce niespełna 40 lat temu właśnie w tym kościele. Choć naszym zadaniem na tej Mszy św. było dawanie świadectwa młodemu pokoleniu, że małżeństwo jest darem i sposobem na szczęśliwe życie, to także dla nas było to bardzo osobiste doznanie. Przyniesienie lilii św. Józefowi w procesji z darami, a przede wszystkim przyjęcie Komunii św. jako pierwsi kolejny raz uświadomiły nam, jak ważny w naszym życiu jest Pan Bóg, niedzielna Eucharystia, opieka Matki Bożej i św. Józefa, czego w naszym małżeńskim życiu doświadczyliśmy wielokrotnie. Dziękujemy księdzu proboszczowi Bogusławowi Wolańskiemu za zaproszenie nas do programu i modlitwę we wspólnocie Kościoła, by podziękować Bogu za dar naszego małżeństwa.

Anna Bińczyk, katechetka

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!