Dni pełne łaski

Każdy człowiek potrzebuje zatrzymania. We współczesnym świecie, zabieganym, rozpędzonym - potrzeba chwili refleksji nad tym, co najistotniejsze. Okazją to tego były tegoroczne Misje Święte w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie, które od 9 do 16 października br. poprowadził ks. dr Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Polsce.

tn Dni pełne łaski 1Tegoroczne Misje Święte odbywały się pod hasłem: „Niepokalane Serce Maryi droga do Boga”. Jak wspomina ks. proboszcz Bogusław Wolański - to wielka szansa na pogłębienie wiary i umocnienie więzi z Panem Bogiem za pośrednictwem Maryi - Matki Zbawiciela. Prowadzący te parafialne ćwiczenia duchowne ks. Krzysztof Czapla głosił Słowo Boże i wskazywał wraz z Maryją drogę nawrócenia.

tn Dni pełne łaski 2Każdy dzień misji miał osobny temat. Wszystkie jednak odnosiły się do istoty objawień Matki Bożej w Fatimie, a więc do wezwania nawrócenia, przemiany swojego życia, ofiarowania swojego życia Niepokalanemu Sercu Maryi, modlitwie różańcowej jako pewnego środka zbawienia i tryumfu Niepokalanej. Była modlitwa z udziałem dzieci i młodzieży, procesje różańcowe w różnych częściach parafii, droga krzyżowa, modlitwa za zmarłych oraz za chorych. Centrum jednak zawsze była Eucharystia.

tn Dni pełne łaski 6 Wyjątkowym wydarzeniem czasu Misji Świętych była uroczystość wprowadzenia relikwii św. Faustyny Kowalskiej - Apostołki Bożego Miłosierdzia. Do tego dnia parafianie przygotowywali się poprzez comiesięczne nabożeństwa fatimskie, pogłębiając w ten sposób duchowość maryjną, ale i otwierając się na Boga bogatego w miłosierdzie, którego orędzie przekazała światu właśnie s. Faustyna. Podczas wieczornej Mszy św., 14 października, państwo Antonina i Bolesław Jankowscy wraz z asystą liturgiczną wnieśli do parafialnego olszyńskiego kościoła ufundowany przez siebie relikwiarz, w którym umieszczone został fragment kości św. Faustyny. Od tej pory olszyńska świątynia stała się sanktuarium, w którym cześć wiernych odbierają wspaniali polscy święci i błogosławieni na czele ze św. Janem Pawłem II.

tn Dni pełne łaski 4 Czas misyjnego zatrzymania dopełniła jeszcze jedna uroczystość. W niedzielę zamykającą duchowne ćwiczenia poświęcona została odrestaurowana nastawa ołtarza głównego. To wyjątkowy zabytek pochodzący z 1652 roku, będący świadectwem wiary i głębokiej pobożności Wilhelma i Evy von Uechtritz - fundatorów ołtarza, który od końca lat sześćdziesiątych XX wieku poświęcony jest szczególnie św. Józefowi. W tym roku centralną część nastawy ozdobił nowy obraz Oblubieńca Bogarodzicy, który ufundowany został przez państwa Magdalenę i Krzysztofa Błaszczyk.

tn Dni pełne łaski 5Czas misji to okazja do refleksji, zadumy i osobistego spotkania z Maryją i Jej Synem Jezusem Chrystusem. To szczególna okazja, by modlić się, „aby Maryja była bardziej znana i miłowana, by Jej wezwanie z Fatimy poznał i wypełnił świat”.

Tekst i foto: Artur Grabowski

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!