Czyszczenie czyśćca 2022

Od kilku lat w olszyńskiej parafii prężnie działa Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym. Nie ma tygodnia, by wspólnota ta, czerpiąc ze skarbca zasług Chrystusa i Kościoła, ofiarowała swoje modlitwy, wyrzeczenia i ofiary za dusze w czyśćcu cierpiące. Jedną z cyklicznych inicjatyw modlitewnych jest m.in. „Czyszczenie czyśćca”.

tn Czyszczenie czyscca 2 Tym razem modlitewny wieczór za dusze zmarłych w czyśćcu cierpiących rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego. Po Mszy św. przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i odśpiewaniem nieszporów z dnia bieżącego rozpoczął się modlitewny szturm do nieba, aby polecać Bożemu Miłosierdziu tych, którzy oczekują na oglądanie Boga twarzą w twarz. Była refleksja nad Słowem Bożym oraz wyczytywanie imion zmarłych, których podczas tego modlitewnego czuwania polecali olszyńscy parafianie. W godzinie Apelu Jasnogórskiego ks. proboszcz Bogusław Wolański wygłosił konferencję ascetyczną, w której nawiązywał do istoty modlitwy i ofiary za zmarłych w czyśćcu cierpiących.

tn Czyszczenie czyscca 3

Modlitewnemu czuwaniu przed Jezusem ukrytym w eucharystycznym Chlebie towarzyszyły także relikwie bł. Honorata Koźmińskiego, który był założycielem wspólnot apostolstwa dusz czyśćcowych i krzewicielem idei modlitwy za dusze zmarłych. Jak zgodnie wspominają członkowie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym z Olszyny - ta modlitwa ma ogromną moc i przynosi błogosławione owoce w życiu osobistym każdego z osobna i całej wspólnoty parafialnej.

Artur Grabowski

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!