Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Wakacyjna przygoda z Dziejami Apostolskimi w Łebie

Już po raz trzeci grupa dzieci i młodzieży z Olszyny i Świeradowa-Zdroju miała okazję podczas wakacji bawić się i integrować z koleżankami i kolegami, a wszystko to działo się w Łebie w czasie parafialnej kolonii letniej zorganizowanej w dniach 29.07 – 07.08.2022 r. przez przyjazne sobie parafie: Św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie i Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie-Zdroju.

tn Wakacyjna przygoda 1

W tym roku hasłem przewodnim kolonii była „Przygoda z Dziejami”, czyli wybrane postacie biblijne z Dziejów Apostolskich i ich cnoty. Już pierwszego wieczoru na drzwiach naszych pokoi pojawiły się wybrane imiona biblijne, których historię poznawaliśmy każdego dnia podczas formacji na porannej modlitwie, którą rozpoczynaliśmy dany nam przez Boga piękny, kolonijny dzień. Każda postać, a byli Nimi: Szczepan, Filip, Ananiasz, Paweł, Barnaba, Tymoteusz, Lidia, Eutych i Publiusz, wyłaniała jedną cnotę, którą ćwiczyliśmy wytrwale od rana do nocy. I tak z każdym dniem stawaliśmy się coraz bardziej odważni, zaufani, dobroduszni, pokorni, wspaniałomyślni, gościnni, cierpliwi i życzliwi.

tn Wakacyjna przygoda 3 W pierwszy poranek wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów koszulkę z logo tegorocznej kolonii oraz skoroszyt, w którym po poranku z modlitwą zbieraliśmy katechezy dnia z zapisanymi do wykonania zadaniami. Dodatkowo każdy miał zapamiętać nadane imię swojego pokoju i w dniu, w którym poznawaliśmy daną postać reprezentować ją nosząc koszulkę przez cały dzień. Piękne w tym wszystkim było to, że nikt nie protestował i chętnie w tym uczestniczył. Na co dzień podczas modlitwy towarzyszyła nam piosenka kolonijna „Apostołem możesz być”.

tn Wakacyjna przygoda 4Po kolacji niemalże każdego dnia przemierzaliśmy drogę 2,5 km do kościoła na Mszę świętą i wieczorną modlitwę podsumowującą dzień. Na podsumowanie dnia czekaliśmy z niecierpliwością, ponieważ za odwagę, spostrzegawczość, czujność i prawidłową odpowiedź, można było otrzymać nagrodę, a były one naprawdę piękne i bogate.
Ale to nie wszystko, co działo się na kolonii w Łebie. Pogoda była piękna, więc nie mogło zabraknąć plażowania, czyli kąpieli w morzu, opalania, gier plażowych i zabaw na piasku.

tn Wakacyjna przygoda 5Braliśmy też udział w tańcach i pląsach oraz zorganizowanych turniejach, jak: mini piłka nożna, tenis stołowy, badminton, najbardziej pomysłowa budowla z piasku na plaży oraz walka kogutów. Na zakończenie turnusu wszyscy wzięliśmy udział w quizie, który był podsumowaniem naszej Przygody z Dziejami. Wszystko to, oczywiście dzięki formacji duchowej, podążając wzorem postaci z Dziejów Apostolskich i ich cnót, uczyło nas zdrowej rywalizacji i dobrej, wesołej zabawy, należy również wspomnieć, że wszystko było też sowicie nagradzane.

tn Wakacyjna przygoda 6Podczas kolonii mieliśmy zorganizowane trzy bogate w atrakcje wycieczki edukacyjne. Pierwsza – to wyprawa do Smołdzińskiego Parku Narodowego, którego największą wartością nie są flora i fauna, ale przyroda nieożywiona - wydmy, zwłaszcza te wędrujące. Druga – to wyjazd do Trójmiasta. Gdańsk, Sopot i Gdynia - trzy miasta, które różni wszystko - historia, położenie, wielkość. Jednak to tylko pozorne różnice. Prawda jest taka, że Gdańsk, Sopot i Gdynia to trzy miasta, które łączy wszystko. Stąd nazwa Trójmiasto: miejsce, gdzie historia, nowoczesność, kultura i przyroda pięknie się przenikają. Trójmiasto to metropolia dumna ze swoich korzeni i otwarta na nowości. Trzecia – to odwiedziny w Szymbarku, małej, urokliwej wiosce, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba oraz poznać kulturę i historię Kaszub. Największą atrakcją Szymbarku jest Dom Sybiraka, a w nim wiernie odtworzona rekonstrukcja łagru, a nawet pociągu takiego jakim kiedyś przewożono zesłańców na Sybir.

tn Wakacyjna przygoda 7Nie sposób jest wszystko opisać, co podczas tegorocznej kolonii zobaczyliśmy i przeżyliśmy. Jedno jest pewne, że choć Kolonia – Łeba 2022 jest już historią, to wspomnienia i przeżyte wrażenia w naszych sercach pozostaną na długo, a nauką, którą każdego dnia zdobywaliśmy, postaramy się żyć i dzielić z innymi na co dzień.

tn Wakacyjna przygoda 8Na koniec ukłony i podziękowania dla wszystkich tych, którzy się przyczynili, że Kolonia katolicka „Przygoda z Dziejami” – Łeba 2022 doszła do skutku i przebiegała w bezpiecznej i miłej atmosferze. Serdeczne podziękowania dla: Fundacji KGHM Polska Miedź, Gminy Świeradów-Zdrój, Gminy Olszyna, Stowarzyszenia „Dar Serca” oraz Caritas Diecezji Legnickiej. Serdeczne dzięki za wielkie serce.

Anna Bińczyk

tn Wakacyjna przygoda 9

Aktualności

Position: right
Style: artstyle outline

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym! 

Link

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Position: banner6
Style: artstyle outline