W krzeszowskim domu łaski

W czwartek 9 czerwca 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie pod opieką wychowawców Anny Bińczyk, Beaty Bogackiej, Magdaleny Zielińskiej oraz przewodnictwem ks. Bogusława Wolańskiego - proboszcza naszej parafii, udali się na pielgrzymkę do Krzeszowa. Głównym celem pielgrzymowania było zwiedzenie Sanktuarium św. Józefa oraz Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Mauzoleum Piastów Śląskich.

tn W krzeszowskim domu laski Maryi 1 Już w autokarze zostaliśmy przez naszego przewodnika wprowadzeni w klimat krzeszowskiego kompleksu zwanego europejską perłą baroku oraz w klimat radości i smutków św. Józefa, które zdobią ściany krzeszowskiego sanktuarium. Medytowaliśmy nad freskiem przedstawiającym Smutek 6 - „Poszukiwanie zaginionego Jezusa”. Zrozumieliśmy głębię i przesłanie tego fresku – Jezusa można zgubić! – przez zerwane lub zaburzone relacje z rodzicami, rodzeństwem, koleżeństwem, brak porozumienia, agresje, niesłuchanie, wzajemne pretensje, itp.. Co wtedy robić? Należy zatrzymać się… i poszukać piękna Jezusa w drugim człowieku.

tn W krzeszowskim domu laski Maryi 2 Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy po przybyciu do Krzeszowa było Sanktuarium św. Józefa, zwane też Kościołem Brackim. Świątynię wzniesiono w latach 1690-1696 z fundacji krzeszowskiego opata Bernarda Rosy. Przekraczając jej próg, zobaczyliśmy największy (ponad 50) zbiór fresków w Europie namalowany ręką Michaela Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego baroku. Motywem przewodnim fresków jest św. Józef i jego rola w życiu Chrystusa. W kaplicach po lewej stronie znajduje się 7 radości Józefa, po prawej 7 smutków, a na sklepieniu widnieją przodkowie Świętej Rodziny. Ciekawostką jest także to, że autor fresków, na ścianach pozostawił po sobie trzy autoportrety. Po krótkiej historii kościoła, którą ukazał nam ksiądz proboszcz, wtopieni w przepiękno fresków zdobiących ściany świątyni, wspólnie odmówiliśmy litanię do św. Józefa, a na koniec każdy w ciszy zanosił swoje prośby, polecając się św. Józefowi.

tn W krzeszowskim domu laski Maryi 3 Po wyjściu z sanktuarium udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP. To największa barokowa świątynia Śląska zaprojektowana na planie krzyża łacińskiego, zwana także Domem łaski Maryi (Domus Gratiae Sanctae Mariae - katrusz nad głównym wejściem do bazyliki). Wzniesiono ją w latach 1728-1735 za sprawą opata Innocentego Fritscha. Bazylika zachwyca swoim bogactwem i wystrojem oraz niesamowitym połączeniem architektury, rzeźby i malarstwa. W przebogato zdobionym wnętrzu uwagę przyciągają m.in. stalle zakonne, ambona, ołtarze boczne oraz słynne organy Michaela Englera Młodszego, pochodzące z XVIII wieku i posiadające ponad 2600 piszczałek. Naszą szczególną uwagę zwrócił w prezbiterium barokowy 24-metrowy ołtarz główny, w którym umieszczono duży obraz przedstawiający scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pod dużym malowidłem ołtarzowym znajduje się niewielka ikona maryjna. Jest to słynny krzeszowski obraz Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Obraz namalowano na modrzewiowej desce o wymiarach 60×37,5 cm i prawdopodobnie sprowadził go do Krzeszowa fundator kościoła – książę Bolko I.

tn W krzeszowskim domu laski Maryi 4 Kolejnym i ostatnim obiektem, który zwiedziliśmy w ramach naszej pielgrzymki było Mauzoleum Piastów Śląskich, które znajduje się na tyłach bazyliki. Mauzoleum jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa - książąt Bolka I i Bolka II oraz jednym z największych mauzoleów Europy. Tu również panuje barok z dużą ilością barwionego stiuku, bogatymi zdobieniami i pięknymi freskami. Jedynymi elementami pochodzącymi ze średniowiecza (XIV w.) są nakrywające sarkofagi płyty figuralne. Oprócz nagrobków warto zwrócić uwagę na barokowe rzeźby żon władców - Beatrycze i Agnieszki oraz namalowane na kopułach freski przedstawiające historię opactwa. Tuż obok mauzoleum znajduje się niewielki cmentarz klasztorny ze starymi, wiekowymi nagrobkami oraz rzeźbami.
Ale to nie koniec atrakcji jakie przygotował nam nasz przewodnik – ksiądz proboszcz. W drodze powrotnej było krótkie podsumowanie tego, co zobaczyliśmy i konkurs wiedzy uwieńczony wspaniałymi prezentami – pamiątkami związanymi z tematem pielgrzymki.

Anna Bińczyk, katechetka

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!