Biskup z Karagandy w Olszynie

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w naszej wspólnocie parafialnej uroczystą Eucharystię pontyfikalną sprawował biskup Jewgienij Zinkowski, biskup pomocniczy diecezji Karaganda w Kazachstanie.

tn Biskup z Karagandy 4

O Panu Bogu usłyszał mając dopiero 15 lat, choć babcia, ojciec i rodzina z jego strony byli bardzo religijni. Musieli jednak ukrywać swoją wiarę i polskie pochodzenie ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Byli bowiem prześladowani przez władze radzieckie. Po otrzymaniu sakramentów i ukończeniu szkoły wstąpił do seminarium w Gnieźnie. A na księdza został wyświęcony w Karagandzie, w Kazachstanie. Kolejne studia odbywał w Krakowie i Rzymie, a w ubiegłym roku został wyświęcony na biskupa pomocniczego Karagandy. Mowa o ks. biskupie Jewgieniju Zinkowskim, który odwiedził Olszynę. Prywatnie jest kolegą ks. Bogusława Wolańskiego, proboszcza z Olszyny. Gość z Kazachstanu odprawił Mszę św. wieczorną, dzieląc się świadectwem swojego życia i drogi do wiary.

tn Biskup z Karagandy 6Ksiądz biskup ma też siostrę bliźniaczkę, która także poczuła powołanie do służby w Kościele. Jest siostrą zakonną - Służebniczką NMP i pracuje w Kazachstanie. Katolicy w tym kraju są mniejszością, ale - jak mówił ksiądz biskup - dzięki świadectwu wiary, wiernych przybywa.
Ks. Jewgienij Zinkowski formację kapłańską zdobywał w Polsce. W 1992 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po przyjęciu święceń kapłańskich rozpoczął posługę wikariusza w parafii pw. św. Józefa w Karagandzie. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, uzyskując licencjat z filozofii. Po powrocie do Kazachstanu pełnił posługę proboszcza w latach 2003-2011 w Bałchaszu, a następnie w Temirtau. W 2011 roku objął funkcję kanclerza kurii diecezjalnej w Karagandzie, później został wikariuszem generalnym tej diecezji.

tn Biskup z Karagandy 7W 2018 nominat ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a 12 czerwca 2018 roku pod kierunkiem s. Terezy Obolevich obronił doktorat z filozofii pt. „Pojęcie osoby ludzkiej w antropologii Siemiona Franka w perspektywie klasycznej definicji Persona est naturae rationalis individua substantia”.
29 czerwca 2021 roku papież Franciszek mianował ks. Jewgienija Zinkowskiego biskupem pomocniczym diecezji Karaganda, ze stolicą tytularną Maiuca. Sakrę biskupią przyjął 12 września 2022 roku.
W Kazachstanie katolików jest ok. 120 tys. (w tym 10 tys. grekokatolików) na 18,75 mln ludności. Terytorium diecezji Karaganda jest dwukrotnie większa od terytorium Polski.

Tekst: https://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-diecezja/44486-biskup-z-karagandy-w-kazachstanie-odwiedzil-olszyne

Foto: Artur Grabowski

tn Biskup z Karagandy 8

tn Biskup z Karagandy 10

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!