Śladami bł. Stefana Wyszyńskiego

Od 11 do 13 maja 2022 r. uczniowie klasy V, VI i VII a Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie pod opieką wychowawców, uczestniczyli w trzydniowej wycieczce, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Hasłem przewodnim wycieczki było podążanie śladami bł. Stefana Wyszyńskiego oraz osiągnięciami polskiej nauki, kultury i poznawanie dziedzictwa narodowego.

Warszawa 1 Pierwszym przystankiem wycieczkowej przygody był Sulejówek, a w nim zwiedzanie Muzeum Józefa Piłsudskiego, które prezentuje życie Marszałka na szerokim tle historyczno-społecznym. Następnie alejkami, którymi niegdyś spacerował twórca i budowniczy niepodległej Polski, udaliśmy się w miejsce pamiątkowej ławeczki, na której przesiadywał i odpoczywał Józef Piłsudski.

Warszawa 2 Drugiego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy na podbój Warszawy, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto – Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Zamek Królewski, pomnik Małego Powstańca i Syrenkę Warszawską, stamtąd udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy i bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się kaplica i grób kryjący doczesne szczątki kard. Stefana Wyszyńskiego. Kolejnym punktem zwiedzania Warszawy był Plac marszałka Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Centrum Pieniądza NBP, którego misją jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej historii pieniądza i bankowości. Po południu zwiedziliśmy Królewskie Łazienki – zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Głównym punktem drugiego dnia wycieczki były świątynia Opatrzności Bożej i muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego na Wilanowie. W muzeum przeszliśmy przez 100 lat historii upamiętniającej życie i działalność dwóch Wielkich Polaków na tle współczesnej historii Polski, Europy i świata.

Warszawa 3 Trzeciego dnia skoro świt podążając śladami kard. Stefana Wyszyńskiego wyruszyliśmy do Częstochowy, gdzie zwiedziliśmy kompleks Jasnej Góry. Narodowe Sanktuarium Maryjne, Salę Rycerską z XVII – wiecznymi obrazami przedstawiającymi ważniejsze wydarzenia z dziejów klasztoru, Muzeum Sześćsetlecia dedykowane historii Jasnej Góry i Cudownego Obrazu, Bastion św. Rocha z wystawą, gdzie można było obejrzeć m.in. sukienkę milenijną na obraz Matki Bożej, kopię „Milenijnego Aktu oddania Polski Maryi” oraz szereg osobistych pamiątek po prymasie Stefanie Wyszyńskim. Na zakończenie przeszliśmy pod pomnik bł. Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Prudnik – Las, gdzie zwiedziliśmy zespół klasztorny franciszkanów z celą więzienną Prymasa oraz Grotę Lourdzką. Prudnik - Las to trzecie i najdłuższe miejsce więzienia Prymasa, gdzie podczas pobytu w sercu kard. Stefana Wyszyńskiego zrodziło się pragnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Do domu wracaliśmy pełni wrażeń i refleksji. Jedno jest pewne – tę wycieczkę zapamiętamy na długo.

Anna Bińczyk
katechetka i organizator wycieczki

Warszawa 4a

Komentarz do codziennej Ewangelii z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Zapraszamy do modlitwy Słowem Bożym!