Patron na trudne czasy - wprowadzenie relikwii bł. Honorata Koźmińskiego

Bł. Honorat Koźmiński to jeden z tych Bożych mężów, który wciąż jeszcze czeka na ponowne odkrycie. Dla Polski był on mężem opatrznościowym, choć działał w ukryciu, pokornie znosząc szykany rosyjskich zaborców. Jego dzieło wciąż jednak trwa i jest wielkim skarbem polskiego Kościoła, w które teraz włącza się parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie wprowadzając do parafialnej świątyni relikwie bł. Honorata.

tn Wprowadzenie relikwii 1Do uroczystości, która miała miejsce 13 października br., w dniu wspomnienia liturgicznego bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap, olszyńska wspólnota parafialna przygotowywała się już od 13 maja. W każdy dzień fatimski tego roku parafianie wsłuchiwali się w treści wynikające z życia i nauczania bł. Honorata Koźmińskiego. Szczególnie do tego ważnego dnia przygotowywali się członkowie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, będącego dziełem Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych - żeńskiego bezhabitowego zgromadzenia zakonnego założonego przez bł. Honorata Koźmińskiego. Uroczystą Eucharystię poprzedziło spotkanie formacyjne parafialnego koła APDC, które poprowadziła s. Anna Czajkowska WDC.

tn Wprowadzenie relikwii 2

Następnym punktem była konferencja wygłoszona przez s. Annę, podczas której przedstawiła postać bł. Honorata i jego nauczania właśnie w kontekście Apostolstwa Pomocy Dusz Czyśćcowych. Centralnym punktem była Msza św. Przewodniczył jej ks. dziekan i zarazem olszyński proboszcz Bogusław Wolański, a koncelebrowali ja księża: Krzysztof Faron - wikariusz parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich (diecezja świdnicka) oraz ks. Łukasz Klimek - wikariusz parafii w Olszynie. Wprowadzenie relikwii bł. Honorata nastąpiło podczas procesji wejścia.

tn Wprowadzenie relikwii 3

Relikwiarz niosła jego fundatorka - pani Izabella Cymerman w towarzystwie córek Magdaleny i Anny oraz pozostałych członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, którzy, mając zapalone świece i z pieśnią na ustach, asystowali w tym pełnym wiary i pobożności akcie. Po okadzeniu ołtarza i relikwii rozpoczęła się uroczysta liturgia ku czci Błogosławionego. W homilii, którą wygłosił ks. Marek Kluwak, kanonik gremialny Kapituły Krzeszowskiej i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach, uczestnicy liturgii wysłuchali syntezy życia i nauczania bł. Honorata Koźmińskiego, którego dzieło zostało zestawione z misją pasterską bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

tn Wprowadzenie relikwii 4

Ks. Kanonik podkreślił w swoim słowie istotę kapłańskiej tożsamości - ołtarz i konfesjonał. Przypomniał, że zanim zaczęło się mówić o św. o. Pio z Pietrelciny jako męczenniku konfesjonału - był już nim bł. Honorat, który tej świętej posłudze ołtarza i konfesjonału bez reszty poświęcał swoje kapucyńskie życie kapłańskie i zakonne. Jego pobożność maryjna była wzorem dla bł. kard. Wyszyńskiego, który wszystko poświęcił dla Maryi. Obaj błogosławieni widzieli w Niej bowiem ratunek dla polskiego Narodu i właściwą drogę dla kształtowania katolickiej wiary, pobożności i ducha patriotyzmu.

tn Wprowadzenie relikwii 5Uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Honorata Koźmińskiego zakończyły się różańcem fatimskim, celebrowanym w plenerze przed grotą Matki Bożej na placu przy kościele parafialnym.
Jak wspominała s. Anna Czajkowska WDC - wprowadzenie relikwii bł. Honorata Koźmińskiego do kościoła parafialnego w Olszynie to bardzo ważny moment, gdyż jest to szczególny orędownik w trudnych czasach. Jego postać jest już nieco bardziej znana w olszyńskiej wspólnocie, a teraz przyszedł czas upraszania jego wstawiennictwa u Boga.

AG

tn Wprowadzenie relikwii 8