Parafialny Dzień Papieski - NIE LĘKAJCIE SIĘ!

Tegoroczny Dzień Papieski w olszyńskiej wspólnocie parafialnej pod wieloma względami był historyczny. Była to nie tylko okazja do tego, aby docenić i oddać cześć św. Janowi Pawłowi II, ale także, aby włączyć do troski o parafię nowe osoby, które wyraziły gotowość do służby w Kościele.

tn Parafialny Dzien Papieski 1Tradycyjnie Dzień Papieski w Olszynie związany jest z papieskimi kremówkami, które rozprowadzał Parafialny Zespół Caritas, prowadząc przy tym zbiórkę ofiar na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Warto przy tym wspomnieć, że olszyńska parafia może poszczycić się dwoma stypendystkami, które mogą rozwijać swoje talenty i umiejętności naukowe właśnie dzięki wsparciu papieskiej fundacji. Dodatkową atrakcją tego dnia była loteria fantowa, podczas której każdy uczestnik mógł zdobyć atrakcyjne nagrody przygotowane przez panie z Parafialnego Zespołu Caritas.

tn Parafialny Dzien Papieski 2Jednak centralnym punktem tego dnia była parafialna Suma sprawowana w samo południe wraz z wybiciem największego dzwonu o imieniu Jan Paweł II. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. dziekan Bogusław Wolański, pobłogosławiony został nowy obraz św. Jana Pawła II. Jest on wotum wdzięczności pewnej rodziny za wszystkie łaski, których doświadczyła. Wspomniany obraz od paru tygodni był wystawiony na publiczny widok w prezbiterium, a po poświęceniu zawisł na północnym filarze kościoła parafialnego u wejścia do prezbiterium - po przeciwnej stronie mając obraz Jezusa Miłosiernego. Jest to jakby dopełnienie poprzedniej fundacji. Innym ważnym momentem tego dnia było zaprzysiężenie nowej rady parafialnej, która jest organem doradczym wspierającym proboszcza w sprawach dotyczących całokształtu życia parafialnego, a szczególnie w realizowaniu programu duszpasterskiego diecezji legnickiej. Jej kadencja trwa 3 lata, a więc obecna potrwa do 2024 roku. W sumie do nowej rady parafialnej zaproszonych zostało 30 osób - 4 z urzędu, 15 z wyboru, 3 z wyboru proboszcza i 8 w komisji ekonomiczno-technicznej. Na czele nowej rady parafialnej stoi proboszcz - ks. Bogusław Wolański, a jako wiceprzewodnicząca wybrana została Anna Lelko, a sekretarzem Aneta Szmyt. Po złożeniu ślubowania i wyznania wiary członkowie nowej rady parafialnej przyjęli na siebie zadania i obowiązki przewidziane prawem kanonicznym i synodalnym diecezji legnickiej.

tn Parafialny Dzien Papieski 3

Podczas tej niedzielnej Eucharystii miała miejsce jeszcze jedna uroczystość. Jedną z prężnie działających wspólnot w olszyńskiej parafii jest Liturgiczna Służba Ołtarza i jej sekcja: Lektorzy Dorośli. Do grona tego włączone zostały, przewidzianym przez Kościół liturgicznym obrzędem, dwie panie - Ewa Musiał-Rudak oraz Małgorzata Roszyk. Ks. dziekan Bogusław Wolański udzielił im uroczystego błogosławieństwa i upoważnił do proklamacji Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym Kościoła. Służba lektorska - jak potwierdzają nowe członkinie Liturgicznej Służby Ołtarza - to przede wszystkim okazja do pogłębienia znajomości Pisma Świętego i ciągłe wzrastanie w tym, aby poznawać Jezusa Chrystusa i zbawczego działania Boga w Jego Słowie, ale także pogłębienie własnej wiary i więzi z Kościołem.

tn Parafialny Dzien Papieski 4Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Nie lękajcie się!” w olszyńskiej wspólnocie parafialnej było wezwaniem do odważnego dawania świadectwa światu o Chrystusie i Kościele oraz chrześcijańskiej misji we współczesnym świecie. Dziś świat potrzebuje autentycznych świadków. Wielokrotnie przypominał o tym św. Jan Paweł II. Jest to zatem także i dla nas szczególna okazja, by wobec trudności obecnych czasów dawać świadectwo autentycznej katolickiej wiary i w każdych okolicznościach życia pokazywać barciom i siostrom, że - jak mówił papież Benedykt XVI - „kto wierzy, nigdy nie jest sam”.

AG

tn Parafialny Dzien Papieski 5