W łączności z Warszawą

W niedzielę 12 września 2021 roku odbyła się w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia - Stefana kardynała Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Pierwotnie planowany był udział w tej uroczystości olszyńskich parafian. Jednak ograniczenia związane z pandemią nie pozwoliły na modlitwę w stolicy. To jednak nie przeszkodziło w uroczystym świętowaniu w Olszynie.

tn W lacznosci z Warszawa 1Dla przypomnienia. Staraniem olszyńskiej parafii udało się nazwać imieniem Stefana kardynała Wyszyńskiego odnowiony plac w centrum Olszyny. Wniosek złożony przez przedstawicieli parafii został pozytywnie rozpatrzony przez Radę Miejską w Olszynie, która wczesną jesienią 2020 roku podjęła stosowną uchwałę. Uroczyste nadanie imienia Prymasa Tysiąclecia wspomnianemu miejscu miało miejsce 11 listopada 2020 roku. Odsłonięto również pamiątkową tablicę przytwierdzoną do potężnego głazu, który został wcześniej przetransportowany na plac. Na tablicy zapisano słowa z ABC Społecznej Krucjaty Miłości autorstwa księdza kardynała: Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

tn W lacznosci z Warszawa 2Na olszyńskie skwerze Stefana kardynała Wyszyńskiego przeżywaliśmy również, w łączności z uroczystością w Warszawie, beatyfikację Prymasa. O godz. 12.00 rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystię przy udziale władz miasta i licznie zgromadzonych wiernych. Mieliśmy okazję wspomnieć osobę kardynała Wyszyńskiego, a zwłaszcza jego wielkie umiłowanie Polski Kościoła. Po Komunii św. została pobłogosławiona i odsłonięta tablica już nie tylko z fragmentem, ale z całym tekstem ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Tablica została usytuowana tuż przy pamiątkowym głazie i stanowi element ewangelizacyjny, bo zapewne niejeden przechodzący będzie czytał ten znaczący i ważny tekst.

tn W lacznosci z Warszawa 3 Każdy z uczestników liturgii otrzymał pamiątkowy obrazek ze zdjęciem wspomnianej tablicy, a na odwrocie zapisany była cyfra, która odsyłała do jednego z dziesięciu punktów ABC. Wręczony losowo obrazek z cyfrą był zadaniem apostolskim po pięknej uroczystości. Nie tylko wspomnieliśmy i uczciliśmy osobę nowego błogosławionego, ale także przyjęliśmy do realizacji jego z nauczanie. Na koniec uroczystości zaśpiewaliśmy hymn Polski, a mężczyźni w nawiązaniu do barw narodowych odpalili biało-czerwone race.

tn Wyszynski ABC