Uczniowie w starym kościele

W piątek, 10 września br., i we wtorek, 14 września br., uczniowie olszyńskich szkół mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poza szkolną ławą, a dokładnie w kościele pomocniczym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie, w którym już od 3 lat trwają prace konserwatorskie.

tn Uczniowie w starym kosciele 3

Świątynia ta liczy sobie ponad 700 lat. Uczniowie wcześniej poznali jej historię na lekcjach religii, historii i plastyki. Teraz mogli poznać tajniki prac konserwatorskich, o których opowiedział zespół konserwatorów zabytków, zajmujący się odrestaurowywaniem, czyli przywracaniem pierwotnego wyglądu kasetonów, które pokrywają strop kościoła. Przedstawiają one Chrystusa Zbawiciela, Apostołów, Jana Chrzciciela, Anioła Pokoju i wiele pięknych ornamentów pochodzących z 1614 roku.

tn Uczniowie w starym kosciele 4
„Jesteśmy pod wrażeniem precyzyjności prac konserwatorskich” - powiedzieli uczniowie, po tym jak zobaczyli i usłyszeli, na czym ta praca polega, ile trudu i wysiłku trzeba włożyć, aby coś, co było zniszczone i stare, mogło powrócić do oryginalnego stanu i swoim pięknem na nowo zachwycać.

tn Uczniowie w starym kosciele 5 Te lekcje dały uczniom wiele wrażeń i odkryć. Poznali zawód konserwatora zabytków, jak również piękno naszej starej świątyni – jednej z najstarszych na pograniczu śląsko – łużyckim, która stanowi, jak powiedział Pan konserwator, taką „perełkę” naszej miejscowości, gdyż nie ma nigdzie wzmianki o pochodzeniu starszych podsufitowych kasetonów, jak w olszyńskiej świątyni, więc trzeba o nią dbać i zabiegać, aby służyła nam i kolejnym pokoleniom.

Anna Bińczyk