Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Olszyńskie pielgrzymowanie

„Pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ stanowi ikonę drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji.”. (papież Franciszek)
W poniedziałek 16 sierpnia 2021 r. w godzinach rannych grupa olszyńskich pielgrzymów wyruszyła na trzydniową autokarową pielgrzymkę „Do Maryi śladami św. Maksymiliana M. Kolbe, św. Faustyny Kowalskiej, św. Jadwigi Śląskiej i św. Józefa”. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował proboszcz naszej parafii ks. Bogusław Wolański, który był także przewodnikiem po miejscach świętych.

tn Pielgrzymka parafialna 2021 1Pierwszym przystankiem na pielgrzymim szlaku była Zduńska Wola - miejsce urodzenia i chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wielki czciciel Matki Bożej Niepokalanej św. Maksymilian Maria Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 r., tego samego dnia został ochrzczony w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla upamiętnienia tego faktu powstał w parafii Wniebowzięcia NMP kompleks zabudowań zwanych „ośrodkiem pamięci św. Maksymiliana”. Ponadto, w domu narodzin świętego, utworzono muzeum. Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w izbach mieszkalnych, na podstawie zbiorów placówki, dokumentującej od lat życie świętego oraz jego związki z miastem. Zgromadzone pamiątki pochodzą także z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie zginął święty oddając swe życie za nieznanego mu człowieka skazanego na śmierć. Od 1998 r. św. Maksymilian Maria Kolbe jest patronem Zduńskiej Woli, a dzień jego kanonizacji - 10 października 1982 r. został ustanowiony świętem miasta. „Z twarzą pochyloną ku ziemi obiecałem Najświętszej Maryi Pannie królującej na ołtarzu, że będę walczył dla Niej”. (Pamiętniki O. Kolbego)

tn Pielgrzymka parafialna 2021 5Następnie odwiedziliśmy Świnice Warckie - kościół chrztu św. Faustyny Kowalskiej, nawiedziliśmy groby rodziców św. Faustyny oraz Głogowiec - dom rodzinny i wychowania św. Faustyny Kowalskiej, który jest własnością tamtejszej parafii. Urządzono w nim Muzeum, w którym zgromadzono przedmioty, mające oddać klimat tamtych czasów i życia rodziny Kowalskich. Rodzina Kowalskich utrzymywała się z niewielkiego gospodarstwa rolnego i pracy ciesielskiej ojca. Choć w domu żyło się bardzo skromnie i na wiele rzeczy nie było pieniędzy, to nie brakło ich na rzeczy potrzebne do życia duchowego: w izbie na naczelnym miejscu był ołtarzyk z pasyjką i fajansowymi figurkami Serca Jezusa i Maryi, święte obrazy na ścianach oraz niewielka biblioteczka z książkami religijnymi. Pan Bóg w tym domu był na pierwszym miejscu, co wyrażało się nie tylko w wystroju domu, ale przede wszystkim w codziennym życiu rodziny: w modlitwie, pracy i świadectwie życia rodziców. W takiej atmosferze wzrastała Helenka Kowalska, która wyniosła z domu nie tylko umiejętność pracy, ale także, a może przede wszystkim wiarę, miłość do Boga i drugiego człowieka. „Ile razy chcesz Mi sprawić radość, to mów światu o Moim wielkim i niezgłębionym miłosierdziu”. (Dz.164)

tn Pielgrzymka parafialna 2021 3Kolejnym przystankiem naszej pielgrzymki był Licheń - niewielka wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. W Licheniu zwiedziliśmy Sanktuarium - największą świątynię w Polsce. Przemiła Pani przewodnik opowiedziała nam historię Cudownego Obrazu oraz objawień Matki Bożej w tymże miejscu i wiele innych z nim związanych. Historia tego miejsca sięgająca dwunastego stulecia jest oparta na dokumentach archiwalnych i przekazach ludowej tradycji, bardzo żywej w życiu miejscowej społeczności do dnia dzisiejszego. Wszystkie te niezwykłe plany i tajemnice Boże nabrały światła i rozmachu wraz z objawieniem się i proroctwem Maryi w pierwszej połowie XIX wieku, których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka.

tn Pielgrzymka parafialna 2021 6 O godzinie 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej podczas której każdy z nas zawierzył Matce Bożej Licheńskiej - Bolesnej Królowej Polski swoje bolączki i cierpienia, jak również dziękczynienia za wszelkie dobra, które otrzymaliśmy i doznaliśmy w życiu. Po Mszy Świętej był czas wolny dla pielgrzymów, inaczej mówiąc; czas na spacer, refleksję oraz dobrą lekturę, czyli odwiedzenie księgarni. Wielu udało się do Źródełka lub na Golgotę - górę która powstała jako dzieło pokuty i przebłagania, aby w ciszy i rozmyślaniu powierzyć się Maryi i Jezusowi. Golgota jest wynagrodzeniem Panu Jezusowi za świętokradztwo dokonane przez Bertę Bauer i za świętokradztwo dokonane polskimi rękoma w czasach, kiedy wyrzucano krzyże ze szkół, urzędów, wojska, a nawet szpitali.

tn Pielgrzymka parafialna 2021 4 Około godziny 15.00 udaliśmy się do Lasu Grąblińskiego Na kilku hektarach dawnej puszczy sosnowej znajdują się, otoczone szczególną czcią, miejsca objawień Matki Bożej oraz połączone alejkami stacje Drogi krzyżowej. W tym lesie żołnierz napoleoński, Tomasz Kłossowski, zawiesił w 1844 r. wizerunek Najświętszej Maryi Panny z białym orłem na piersi. Sześć lat później doszło tu do pamiętnych objawień. Matka Boża ukazała się tu pasterzowi Mikołajowi Sikatce. W tym miejscu wspólnie odmówiliśmy w godzinę miłosierdzia Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Las Grąbliński jest doskonałym miejscem modlitwy, ale nie tylko. Obdarowuje ciszą, szumem drzew, śpiewem ptaków. Można w nim, w otoczeniu zieleni, rozmyślać w ciszy, ale także obserwować przyrodę i zwyczajnie odpocząć. I tak też uczyniliśmy wykorzystując nasz czas wolny do wieczora. „Królowo Polski udziel pokoju dniom naszym”
Dzień zakończyliśmy wspólną wieczorną biesiadą przy grillu.

tn Pielgrzymka parafialna 2021 7 Na pielgrzymim szlaku jako trzeci przystanek było Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, nazywane przez kaliszan kolegiatą. To jedno z najważniejszych świątyń kaliskich, w 1978 r. św. papież Paweł VI podniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Do najciekawszych elementów wyposażenia kolegiaty należą: gotycki ołtarz szafowy, w prezbiterium bogato rzeźbione stalle, polichromia o tematyce maryjnej i tron papieski, w głównej nawie - pełna symboliki późnobarokowa ambona. Jednak największym magnesem, przyciągającym do świątyni ponad 200 tys. pielgrzymów rocznie, jest, umieszczony w kaplicy św. Józefa, cudowny obraz Świętej Rodziny. Jego powstanie i późniejszy kult związany jest z licznymi cudami. W siedemnastowiecznym obrazie triada boska łączy się z triadą ziemską. O łaskach otrzymanych za pośrednictwem św. Józefa „kaliskiego” świadczą liczne dziękczynne wota oraz srebrne sukienki i korony przykrywające postaci z obrazu. Najbardziej spektakularnym przykładem wstawiennictwa świętego z kaliskiego wizerunku jest cudowne ocalenie w obozie w Dachau księży, którzy z wdzięczności ufundowali w podziemiach kościoła kaplicę i małą ekspozycję pamiątek obozowych. W roku świętego Józefa nawiedzenie tego miejsca, miało szczególne znaczenie i radość dla pielgrzymów naszej parafii, bowiem każdy złożył u Jego stóp swoje prośby, które podczas Mszy Świętej nasz Ksiądz Proboszcz szczególnie ofiarował Panu Bogu, a następnie zawierzyliśmy św. Józefowi całą naszą olszyńską parafię. „Święty Józefie - Opiekunie Rodzin. Módl się za nami”.

tn Pielgrzymka parafialna 2021 8Ostatnim etapem trzeciego dnia pielgrzymowania było Legnickie Pole, a dokładnie Bazylika Mniejsza - miejsce kultu św. Jadwigi Śląskiej. Historia Legnickiego Pola, małej wioski, położonej na przedmieściach Legnicy, w pobliżu autostrady A4, związana jest z obroną wartości chrześcijańskich i europejskich. Miejsce to utrwalone zostało w dziejach, jako pole najbardziej doniosłej batalii wojennej w historii Europy. W bitwie pod Legnicą, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 r., Tatarom stawiły czoła wojska pod wodzą księcia śląskiego Henryka Pobożnego, syna św. Jadwigi, który w tej bitwie poległ. Obecnie Legnickie Pole żyje dniem dzisiejszym, choć szanuje historię tego miejsca. „Święta Jadwigo Śląska, wstawiaj się u Boga za nami”.
Po tak licznych atrakcjach i przeżyciach duchowych wracaliśmy uświęceni, zadowoleni i pełni wrażeń do naszych domów. Podczas całej pielgrzymki cudowna, słoneczna pogoda sprzyjała atmosferze modlitwy, a opieka Maryi i św. Józefa oraz świętych Maksymiliana Marii Kolbego, Faustyny Kowalskiej i Jadwigi Śląskiej wyraźnie nam towarzyszyła. „Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który idzie drogą aż do pożądanego celu”. (papież Franciszek)

Anna Bińczyk

Aktualności

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do Ewangelii

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31