Daliśmy świadectwo Bożej obecności

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa stała się okazją do dawania świadectwa o Jego obecności w Eucharystii. Był to także dzień szczególny z innego powodu. Ks. Karol Diduszko odprawił w Olszynie swoje prymicje, przewodniczył procesji eucharystycznej i udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

tn Dali swiadectwo 1

Po roku przerwy znów możliwe stało się wyjście z eucharystyczną procesją na ulice Olszyny. Parafianie przygotowywali się do tego bardzo mocno poprzez modlitwę, ale także poprzez praktyczne przygotowania. Tradycyjną procesję do czterech ołtarzy poprzedziła uroczysta Msza św. Aby umożliwić udział większej ilości wiernych Eucharystia sprawowana była na tarasie Domu Katechetycznego, a uczestnicy liturgii gromadzili się na łące przy plebanii oraz placu przykościelnym. Przewodniczył jej neoprezbiter ks. Karol Diduszko, który we wrześniu 2020 roku odbywał w olszyńskiej wspólnocie parafialnej praktykę diakońską. W swojej homilii ks. Karol nawiązał do historii tego święta, które od średniowiecza ma swoje ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Kaznodzieja wspomniał, iż zostało ono wprowadzone na specjalne życzenie Pana Jezusa, który objawił się Juliannie z Cornillon w 1209 roku. Wskazał przy tym na to, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła - osią całego życia chrześcijańskiego. Po zakończonej Mszy św. liderka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Elżbieta Żołna złożyła ks. Karolowi, w imieniu całej parafialnej wspólnoty, życzenia z racji przyjętego niedawno sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu. Była to także okazja, by jeszcze raz wyrazić wdzięczność za czas praktyki diakońskiej i zaangażowania w sprawy parafii, do której został przysłany jako praktykant.

tn Dali swiadectwo 2

Następnie ks. Karol wystawił w monstrancji Najświętszy Sakrament, który niesiony był do czterech ołtarzy ulicami Legnicką, Kolejową, 1-go Maja, Szkolną i Wolności. Każdy ołtarzy poświęcony był przeżywanemu właśnie jubileuszowemu Rokowi św. Józefa, postaciom św. Jana Pawła II, bł. ks. Michała Sopoćki i sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Przy każdym z nich ks. proboszcz Bogusław Wolański wygłosił krótką homilię. Była to więc okazja do refleksji, modlitewnego skupienia i spojrzenia na Eucharystię oczami świętych, by znów móc dostrzec w Niej kochające oblicze Chrystusa. Liturgię zakończyło uroczyste „Te Deum” odśpiewane w kościele parafialnym i błogosławieństwo eucharystyczne. Jednak to nie koniec uroczystości, bowiem ks. Karol przy grocie Matki Bożej każdego, kto tylko chciał, obdarował prymicyjnym kapłańskim błogosławieństwem.

AG

tn Dali swiadectwo 3