Olszyński wieczernik

18 maja br. olszyński kościół parafialny stał się miejscem szczególnego działania Ducha Świętego. Ponad osiemdziesięcioro młodych ludzi wyznało swoją wiarę i przyjęło sakrament bierzmowania, stając się świadkami Chrystusa w świecie.

tn Olszynski wieczernik 1Nie jest to przypadek, że uroczystość bierzmowania w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie miała miejsce właśnie w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Od niemal dwóch lat olszyńska wspólnota cieszy się obecnością relikwii krwi świętego Papieża, którego kult nieustannie trwa i rozwija się. 18 maja był ważnym dniem dla młodych z Olszyny, Lubania, Uniegoszczy oraz ze Świeradowa-Zdroju (Czerniawa). Podczas trzech Mszy św, w trzech grupach ponad osiemdziesiąt osób otrzymało znamię darów Ducha Świętego, namaszczenie świętym olejem. Szafarzem sakramentu bierzmowania pierwotnie miał być bp senior Stefan Cichy, ale z powodów zdrowotnych nie mógł przyjechać. Aby więc nie zawieść młodzieży, która pilnie się przygotowywała do tego ważnego w życiu chrześcijańskim momentu, ks. dziekan Bogusław Wolański poprosił biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego o udzielenie upoważnienia do bierzmowania w olszyńskiej parafii.

tn Olszynski wieczernik 2Podczas homilii ks. dziekan Bogusław Wolański zwrócił uwagę na kilka ważnych spraw. Pierwsza z nich to istota bycia świadkiem Chrystusa, gdyż bierzmowani przyjmując Ducha Świętego mają świadczyć o Nim, mężnie wyznając wiarę. To ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, aby innym pokazywać Jezusa nie tylko słowem, ale przede wszystkim życiem prawdziwie chrześcijańskim. Odniesienie do św. Jana Pawła II to kolejny przykład, jak należy głosić Jezusa światu. Nasz święty Papież nie raz pokazał, kto powinien być na pierwszym miejscu i że tym kimś jest właśnie Jezus Chrystus. Swego rodzaju klamrą homilii była postać św. Józefa - patrona olszyńskiej parafii, a także szczególnej postaci w tym roku jako roku jubileuszowym. Przykład tego świętego wskazuje na gotowość przyjęcia woli Bożej w każdym czasie. Stąd przesłanie tego dnia było bardzo konkretne - w myśl św. matki Teresy z Kalkuty - „Nie mów ludziom o Bogu, kiedy nie pytają, ale żyj tak, by pytać zaczęli”.

tn Olszynski wieczernik 3Olszyńskie bierzmowanie było pięknym i doniosłym wydarzeniem. Z pewnością dla wielu pozostanie w pamięci. Każdy bierzmowany otrzymał nie tylko sakramentalny dar. Niezwykłym upominkiem były tradycyjne już ptysie św. Józefa, do których dołączone zostały specjalnie przygotowane przez świeckich animatorów (przygotowujących młodzież do bierzmowania) zadania apostolskie. Dla bierzmowanych spoza Olszyny ksiądz dziekan przygotował dodatkowo jeszcze jedną pamiątkę. Był nią specjalnie wydany z okazji Jubileuszowego Roku Św. Józefa modlitewnik parafialny ku czci Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Dziś świat potrzebuje odważnych młodych ludzi, którzy podobnie jak Apostołowie, napełnieni Duchem Świętym i mocą, pójdą świadczyć o Chrystusie swoim życiem, niosąc Jego orędzie miłości tam, gdzie panuje mrok, niepewność, smutek, a nawet wrogość.

AG

tn Olszynski wieczernik 4

tn Olszynski wieczernik 5

tn Olszynski wieczernik 6

tn Olszynski wieczernik 7

23 maja br. sakrament bierzmowania udzielony został jeszcze jednemu kandydatowi, który nie mógł uczestniczyć we wcześniejszej uroczystości.

tn Olszynski wieczernik 9