Zawierzyli Józefowi

Czas jubileuszowego Roku Świętego Józefa to okazja do spojrzenia na wartość ludzkiej pracy. 1 maja, we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, pracownicy i pracodawcy z terenu parafii i gminy Olszyna zawierzyli siebie Opiekunowi Zbawiciela, który jest też patronem ludzi pracy.

tn Zawierzyli Jozefowi 3Mottem przewodnim tego dnia w olszyńskiej wspólnocie parafialnej były słowa papieża Franciszka, zaczerpnięte z Listu apostolskiego „Patris corde”. Ojciec Święty przypomniał, że „święty Józef był cieślą, który uczciwie pracował, aby zapewnić utrzymanie całej rodzinie. Od niego Jezus nauczył się wartości, godności i radości tego, co znaczy móc spożywać chleb, który jest owocem własnej pracy”. Tymczasem Olszyna w swej historii była miejscem, gdzie etos ludzkiej pracy, jej znaczenie dla rozwoju społecznego i duchowego zaznaczył się bardzo mocno. W związku z tym ks. proboszcz Bogusław Wolaństn Zawierzyli Jozefowi 2ki, z okazji liturgicznego wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, zaprosił pracodawców i pracowników na uroczystą Mszę św. o godz. 12.00. Szczególną intencją tej Eucharystii była modlitwa w intencji przedsiębiorstw, zakładów pracy, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników, czyli ludzi pracy z regionu. Wśród uczestników świętej liturgii nie zabrakło również przedstawicieli olszyńskiego samorządu - burmistrza Olszyny Leszka Leśko i przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Wypycha.

- Modlitwa za ludzi pracy to ważne wydarzenie w czasie trwającego Jubileuszu św. Józefa - mówi ks. Bogusław Wolański. - Podczas Mszy św. zawierzyliśmy regionalny świat pracy naszemu Patronowi prosząc go o opiekę, bezpieczeństwo i wsparcie w wykonywanej pracy.

Podczas homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał postać św. Józefa w aspekcie wartości ludzkiej pracy. Przytoczył także świadectwa ludzi, którym św. Józef wyprosił łaski związane z pracą i jej poszukiwaniem. Kaznodzieja, idąc za treścią świadectwa młodej dwudziestokilkuletniej kobiety, podkreślił, że ze św. Józefem trzeba rozmawiać konkretnie, jak z prawdziwym mężczyzną, zawierzyć mu wszystko, a wtedy wszystko jest możliwe.
Na zakończenie Eucharystii pracodawcy i pracownicy z Olszyny i okolic zawierzeni zostali poprzez specjalnie przygotowany na tę okoliczność akt oddania św. Józefowi, prosząc o wierne wypełnianie obowiązków, opiekę w niebezpieczeństwach, pomocy w walce z pokusami, a także o gorliwość, świętość i zbawienie swoje i wszystkich ludzi. Po liturgii każdy jej uczestnik mógł zabrać ze sobą do domu „Ptysia świętego Józefa”, by dzielić się chrześcijańską miłością z innymi przy świątecznym, rodzinnym stole.

AG

tn Zawierzyli Jozefowi 1