Za zasługi dla Sybiraków

Za nami 81. rocznica wywózki Polaków na Sybir. To smutna rocznica, która każdego roku skłania do refleksji. Wszak troska o to, aby nigdy nie zapomnieć historycznej ofiary naszych rodaków, to ważna sprawa. 18 kwietnia br. pamięć Sybiraków uczczono w olszyńskiej świątyni parafialnej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.

tn Za zaslugi dla Sybirakow 1Tegoroczna rocznica miała jednak szczególny charakter. Podczas sumy parafialne nie tylko modlono się za zmarłych i żyjących Sybiraków. Nie zabrakło związkowego sztandaru i przedstawicieli sybirackiej społeczności z Olszyny, Biedrzychowic i Lubania. Była to także okazja do wdzięczności za ludzi, którzy troszczą się o to, by pamięć o losach zesłańców przetrwała jak najdłużej. Na zakończenie uroczystej Eucharystii, w imieniu Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, pan Romuald Karczewski - prezes Koła w Lubaniu wręczył Złotą Odznakę Honorową pani Teresie Dłubała - córce sybiraczki Jadwigi Mackiewicz, a zarazem szefowej parafialnego koła Żywego Różańca.

tn Za zaslugi dla Sybirakow 2- Jesteś z nami już wiele lat. Z wielkim zaangażowaniem jako członek zarządu pełnisz funkcję sekretarza i łącznika koła - powiedział prezes lubańskiego koła sybiraków Romuald Karczewski. - Dziękujemy ci za dotychczasową pracę na rzecz sybirackiej społeczności. Doceniamy to i dlatego wystąpiliśmy o to odznaczenie. Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami.
Po akcie dekoracji Złota Odznaką Honorową , gratulacje z przyznanego odznaczenia i wyrazy wdzięczności za współpracę z gminą przekazał również w imieniu władz samorządowych burmistrz Olszyny Leszek Leśko, a na koniec wyrazami uznania podzielili się również olszyńscy duszpasterze na czele z ks. proboszczem Bogusławem Wolańskim.

tn Za zaslugi dla Sybirakow 3Wstępując do koła pani Teresa wzięła sobie za punkt honoru troskę o pamięć o syberyjskich zesłańcach i to przesłanie towarzyszy jej przez cały czas. Rodzice pani Teresy mieszkali w okolicach Nowogródka. Ojciec był gajowym. 10 lutego 1940 roku wraz z dwójką dzieci zostali wywiezieni do Kazachstanu. Ojciec pracował przy wyrębie lasu, a matka w kopalni złota stojąc w zimnej wodzie płukała piasek. Tam urodził się brat pani Teresy Józef i zmarła siostra Elwira. Po sześciu latach powrócili z zesłania do Polski - ojciec z Dywizją Kościuszkowską, a matka z dziećmi. Odnaleźli się, choć nie w komplecie, ale rodzina przetrwała ten trudny czas. Pani Teresa troszczy się o to, by nigdy nie zapomniano dramatu syberyjskiego zesłania, z którego wielu Polaków nie miało szczęścia powrócić do Ojczyzny. Teresa Dłubała to nie tylko córka zesłańców Sybiru. To także aktywna, rozmodlona parafianka. Na sercu leży jej szczególnie różańcowy apostolat w ramach Koła Żywego Różańca, któremu przewodzi jako główna zelatorka, ale także modlitwa za dusze zmarłych w ramach wspólnoty Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

tn Za zaslugi dla Sybirakow 10Złota Honorowa Odznaka za Zasługi dla Związku Sybiraków czekała na panią Teresę już od 21 lipca 2020 roku. Jednak niepewny czas epidemii i wiele innych zawirowań spowodowały, że moment uroczystego wręczenia medalu stało się możliwe dopiero teraz, w kolejną rocznicę dramatu wielu polskich rodzin, która została godnie uczczona nie tylko poprzez Eucharystię, czy wręczenie odznaczenia, ale także oddaniem hołdu, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy znaku pamięci, jakim jest specjalna tablica w olszyńskim kościele parafialnym.

AG