Parafianie pamiętają o ks. Józefie Zarembskim

Są ludzie, którzy na stałe zapisali się w naszej pamięci zbiorowej i indywidualnej. Odcisnęli swój ślad, zostawili po sobie coś, co nawet po latach wciąż inspiruje, choć już tyle lat temu odeszli. Tak właśnie jest z pamięcią o ks. Józefie Zarembskim, legendarnym proboszczu olszyńskiej parafii, którego 40. rocznicę śmierci i 120. rocznicę urodzin świętowano 4 lutego br.

tn Parafianie pamietaja 1Uroczystości rocznicowe rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym w Olszynie, którą tradycyjnie już w pierwszy czwartek każdego miesiąca prowadzi Bractwo Świętego Józefa. Jej szczególną intencją była modlitwa o nowe święte powołania do służby kapłańskiej, zakonnej i w życiu konsekrowanym, ale także za zmarłych kapłanów - zwłaszcza za księży proboszczów. Po błogosławieństwie była okazja na chwile refleksji i wspomnień o ks. Józefie Zarembskim, który był proboszczem w Olszynie w latach 1955-1981. Przywoływano fakty z jego życia, fragmenty osobistych zapisków i wspomnienia o różnych ważnych wydarzeniach tamtych lat. Nie zabrakło także prezentacji zdjęć, starych fotografii. Centralną częścią obchodów była Msza św., której przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Wolański. Wzięli w niej udział parafianie, wśród których wielu wciąż jeszcze pamięta swojego duszpasterza. Nie zabrakło także reprezentantów władz gminy Olszyna w osobie burmistrza Leszka Leśko oraz rodziny księdza Józefa, która licznie stawiła się w olszyńskiej świątyni. W procesji wejścia członkowie Bractwa Świętego Józefa wnieśli portret ks. Zarembskiego, by następnie umieścić go w pobliżu ołtarza. W trakcie Eucharystii używany był XVIII-wieczny kielich mszalny, który w dniu pogrzebu ks. Józefa Zarembskiego spoczywał wraz z pateną, mszałem i kapłańska stułą na jego trumnie. Innym jeszcze znakiem była jedna z ksiąg metrykalnych, umiejscowiona obok portretu księdza proboszcza, w której wiele wpisów wykonał on osobiście. To piękne znaki pamięci, które sprawiły, że nie tylko poprzez modlitwę, ale i poprzez paramenty liturgiczne i dekoracje ks. Zarembski ponownie był obecny wśród rozmodlonych, pełnych wdzięczności olszynian.

tn Parafianie pamietaja 2- Kiedy przeglądam dokumenty znajdujące się w naszej kancelarii ciągle napotykam się na słowa spisane ręką ks. Józefa Zarembskiego. Dzięki jego duszpasterskiej trosce o dobro duchowe powierzonej jego pieczy wspólnoty mamy także dekrety podpisane przez Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, z którym ks. Józef znał się osobiście od czasów seminarium duchownego we Włocławku i właśnie pod jego okiem rozwijał swoje kapłańskie powołanie - wspominał podczas Eucharystii ks. Bogusław Wolański. - Ksiądz Zarembski był tutaj proboszczem 26 lat, potem przez dziesięć lat był ks. Jan Krych, który zginął tragicznie trzydzieści lat temu, ale ks. Józef jakoś szczególnie zapisał się w pamięci mieszkańców naszej olszyńskiej wspólnoty. Za tę pamięć, której wyrazem jest nie tylko tablica pamiątkowa w kościele, nazwa ulicy w sąsiedztwie kościoła parafialnego i plebanii, ale przede wszystkim modlitwa, bardzo serdecznie dziękuję.

tn Parafianie pamietaja 3Po Eucharystii słowo swoje skierował do parafian burmistrz Olszyny Leszek Leśko, podkreślając znaczenie pamięci w życiu każdej ludzkiej społeczności, a następnie także przedstawiciele rodziny ks. Józefa, którzy podziękowali za tę nieustającą wdzięczność i modlitwę. Gdy złożone zostały kwiaty przy tablicy pamiątkowej wszyscy udali się pod krzyż misyjny, by tam wspólnie odmówić modlitwę Anioł Pański za zmarłego przed czterdziestu laty kapłana i zapalić znicze. Każdy miał okazję wyrazić swoją wdzięczność.

tn Parafianie pamietaja 4Ks. Józef Zarembski urodził się 12 stycznia 1911 roku w Sokolej Górze, na kapłana wyświęcony został 20 czerwca 1937 roku we Włocławku. Przed II wojną światową pełnił funkcje notariusza Sądu Biskupiego w Kurii Biskupiej we Włocławku i wychowawcy szkól średnich tej diecezji. W czasie wojny związał się z Armią Krajową, za co był mocno szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach powojennych. Był wykładowcą języka łacińskiego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym we Wrocławiu i od 1951 roku proboszczem w parafii pw. św. Jacka we Wrocławiu-Swojczycach. Probostwo w Olszynie objął 7 maja 1955 roku w trudnym okresie kształtowania się polskiego życia społecznego i religijnego na tzw. Zachodnich Ziemiach Odzyskanych. Jako olszyński proboszcz pracował w parafii rozległej terytorialnie, bowiem obejmowała ona swoim zasięgiem nie tylko samą Olszynę, ale także większą część terytorium obecnych parafii w Biedrzychowicach i Rząsinach, które zostały powołane do życia właśnie dzięki jego staraniom. Ks. Józef Zarembski w ciągu 26 lat duszpasterskiej posługi w Olszynie ochrzcił 3300 dzieci, pobłogosławił 1266 małżeństw, a na miejsce wiecznego spoczynku odprowadził 646 osób. Wielu doprowadził do Pierwszej Komunii Świętej, a także do bierzmowania (w 1964 roku ks. abp Bolesław Kominek udzielił w Olszynie sakramentu bierzmowania 1097 osobom). Ks. Zarembski odszedł po nagrodę do Pana 4 lutego 1981 roku po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Mimo cierpienia i rozłąki pamiętał o swoich parafianach. Pochowany został w rodzinnej parafii w Wielgomłynach k. Radomska 8 lutego 1981 roku. Jego pogrzeb, któremu przewodniczył bp Adam Dyczkowski, był wielkim zrywem i demonstracją przywiązania do wiary i Kościoła, którą olszynianie okazali wdzięczność swemu niezmordowanemu proboszczowi.

AG

tn Zarembski 2