Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Adwentowe rekolekcje o Bożym miłosierdziu

Tegoroczny Adwent jest inny niż dotychczas. Ograniczenia, obostrzenia i środki ostrożności są szczególnym znakiem tego czasu oczekiwania na przyjście Zbawiciela. W tej atmosferze jeszcze mocniej rozbrzmiało w olszyńskiej parafii orędzie o miłosierdziu Bożym, które w ramach adwentowych rekolekcji wygłosił ks. dr Janusz Wilk.
tn Adwentowe rekolekcje o Bozym milosierdziuTemat miłosierdzia Bożego nie jest tak całkiem nieznany olszyńskim parafianom. Od lat w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, a kilka lat temu peregrynował on także po domach olszynian, wzniecając iskrę wiary i stając się impulsem do ożywienia kultu miłosiernego Boga w duchu objawień św. s. Faustyny Kowalskiej. Poza tym w każdy drugi czwartek miesiąca Parafialny Zespół Caritas przewodniczy specjalnemu nabożeństwu eucharystycznemu ku czci Bożego miłosierdzia.
Jednak tegoroczne rekolekcje stały się okazją, aby na nowo odkryć ów Boży przymiot i czerpać z bogactwa łask, jakim jest właśnie obraz Jezusa Miłosiernego i koronka do Miłosierdzia Bożego. Na zaproszenie ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego przez trzy dni, od 6 do 8 grudnia br., ks. Janusz Wilk wygłosił rekolekcje oparte właśnie na przekazie objawień, jaki zawiera w sobie Dzienniczek św. s. Faustyny Kowalskiej, i nauczania Kościoła o miłosierdziu Bożym. Był to szczególny czas, gdyż podczas rekolekcji obmodlony i poświęcony został nowy obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany wg oryginału wileńskiego, a więc tego, który powstał pod dyktando św. s. Faustyny. Ten obraz to wotum wdzięczności pewnej olszyńskiej rodziny za łaski, jakie otrzymała od Boga, a więc jest on także wyjątkowym znakiem Bożego działania wśród wiernego ludu, który z ufnością czerpie ze zdrojów miłosierdzia. Po specjalnym nabożeństwie eucharystycznym, podczas którego Bożemu miłosierdziu zawierzona została olszyńska wspólnota parafialna, zawisł on w widocznym miejscu olszyńskiej świątyni parafialnej nad amboną, a następnego dnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - został uroczyście pobłogosławiony i intronizowany. To była piękna, doniosła chwila. Jak wspominał wielokrotnie podczas rekolekcji ks. Janusz Wilk - prawda o miłosierdziu Bożym zachęca nas do ufności Bogu, że On nigdy nie pozostawi grzesznego, słabego człowieka samego sobie, ale daje nadzieję na spotkanie z Nim w wieczności. To orędzie jest także niezwykłą szansą - zapowiedzianą iskrą, przygotowującą świat na powtórne przyjście Chrystusa, co wybrzmiewa również w liturgii w okresie Adwentu. I choć częściej widzimy w nim przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego, to jednak warto pamiętać, że Pan jest blisko i On zaprasza nas każdego dnia do czerpania ze zdrojów miłosierdzia, aby wyczekiwany dzień Jego przyjścia napełnił nas niewymowną radością, tak jak radością napełnia spotkanie bliskich sobie przyjaciół.

tn Adwentowe rekolekcje o Bozym milosierdziu 2

 

Aktualności

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do Ewangelii

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31