W hołdzie wielkiemu Prymasowi

Stefan kard. Wyszyński - Prymas Tysiąclecia, to postać, której starszemu pokoleniu Polaków nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dzięki jego niezłomnej postawie Kościół w Polsce miał możliwość działania pomimo niesprzyjających warunków politycznych. Wiedzą o tym także parafianie z Olszyny, którzy 11 listopada br. postanowili uhonorować wielkiego Prymasa uroczyście nadając Jego imię jednemu ze skwerów w centrum miasta.

tn Wyszynski swieto 1Do tej uroczystej chwili olszynianie przygotowywani byli przez szereg katechez, homilii i innych akcji duszpasterskich, których inicjatorem był ks. proboszcz Bogusław Wolański. W zasadzie było to także przygotowanie do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która poprzez panującą sytuację epidemiologiczną została odsunięta w czasie. Dla wielu olszynian był to jednak powrót do wspomnień z przeszłości, bowiem prymas Wyszyński był wielką i ważna postacią w Kościele katolickim w Polsce i dla każdego Polaka - katolika również. Warto przy tym wspomnieć, że olszyńska parafia, za sprawą ks. Józefa Zarembskiego, na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwukrotnie otrzymała specjalny dekret podpisany przez Stefana kard. Wyszyńskiego, w którym mowa o zezwoleniu na odprawienie trzech Mszy św. w niedzielę i święta (tzw. trynacje). Są więc i w Olszynie ślady pasterskiej troski kard. Wyszyńskiego, które pieczołowicie przechowywane są w parafialnym archiwum.
11 listopada 2020 r. w Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości miała miejsce szczególna uroczystość. Oczywiście jej centralną częścią była Eucharystia, podczas której modlono się o pokój i sprawiedliwość w naszej Ojczyźnie. Liturgii miał przewodniczyć ks. prałat Wiesław Migdał z Lubina, który osobiście znał kard. Wyszyńskiego. Jednak z różnych względów nie mógł przybyć do Olszyny. Mszy św. w samo południe w olszyńskim kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Wolański, w koncelebrze z ks. Janem Nowakiem - proboszczem z Biedrzychowic i ks. Jakubem Sikorskim - olszyńskim wikariuszem. Oczywiście wśród uczestników liturgii nie zabrakło przedstawicieli władz - poseł na Sejm RP Ewy Szymańskiej, radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Teresy Zębik, a także przewodniczącej Rady Powiatu Lubańskiego Haliny Białoń, burmistrza Olszyny Leszka Leśko oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Olszynie Wiesława Wypycha. Swoją modlitewną obecność zaznaczyli także członkowie Bractwa Świętego Józefa i Koła Żywego Różańca.

tn Wyszynski swieto 2W homilii ks. Bogusław Wolański przypomniał, jak bardzo ważną w historii Polski były postacie Stefana kard. Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Jednak myślą przewodnią kazania była myśl, że Pan Bóg na każdym etapie dziejów posyła Kościołowi w Polsce konkretnych ludzi, którzy swoim życiem i apostolską działalnością prowadzili polski naród po trudnych drogach historii. Byli wśród nich tacy Boży mocarze jak bł. Honorat Koźmiński, św. Maksymilian Maria Kolbe, czy też właśnie Stefan kard. Wyszyński.
Na koniec Eucharystii odśpiewano wspólnie hymn „Boże, coś Polskę”, a następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i parlamentu. Jednak chwilą, na którą wszyscy czekali była uroczystość na skwerze, przy obelisku poświęconym pamięci Stefana kard. Wyszyńskiego. Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wypych odczytał uchwałę Rady Miejskiej, nadającej temu miejscu imię Stefana kard. Wyszyńskiego. Potem nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów. Ks. Bogusław Wolański dokonał poświęcenia tego miejsca, wyrażając przy tym radość z tego przedsięwzięcia, które nie byłoby możliwe gdyby nie prośby wspólnot działających przy parafii skierowane do władz miasta.

tn Wyszynski swieto 3Na tablicy pamiątkowej wyryto jedno ze stwierdzeń kard. Wyszyńskiego, zaczerpnięte z ABC Społecznej Krucjaty Miłości: „Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody”. To motto z pewnością będzie towarzyszyło olszyńskiej społeczności przez długie lata.

(AG)

tn Dekrety Prymasa Polski dla Parafii Olszyna