Otoczyć troską zmarłych

Nasi zmarli żyją. Ich życie zmieniło się, ale nie zakończyło. Potrzebują naszej pomocy, modlitwy, ofiary i prawdziwie chrześcijańskiego świadectwa, aby po czyśćcowym oczyszczeniu mogli cieszyć się oglądaniem Boga. Taka myśl 4 października br. towarzyszyła uczestnikom niedzielnej liturgii w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie podczas wizyty siostry Anny Czajkowskiej ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

tn Otoczyc troska zmarlych 12Kilka miesięcy temu w olszyńskiej parafii zawiązała się wspólnota Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Należy do niego blisko dwadzieścia osób, które każdego dnia podejmują modlitwę za zmarłych cierpiących w czyśćcu, a w każdy czwarty czwartek miesiąca przewodniczą specjalnemu nabożeństwu przed Najświętszym Sakramentem. Od samego początku istnienia wspólnoty zrodziła się myśl, aby zaprosić do parafii s. Annę Czajkowską z bezhabitowego Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założonego przez bł. o. Honorata Koźmińskiego, którego celem jest otoczenie troską zmarłych, oczekujących na wejście do chwały Nieba. Siostra Anna podczas każdej Mszy św. wygłosiła świadectwo, w którym mówiła, jak wielką wartość ma nasza modlitwa i życie sakramentalne w odniesieniu do dusz, które trwają w oczyszczeniu czyśćcowym
- Pan Bóg dał nam taką możliwość, żeby sobie czynić nawzajem dobro - mówiła s. Anna Czajkowska. - Zmarli również świadczą nam dobro. Modlą się do Boga, abyśmy prostszą drogą dążyli ku Bogu i roztropniej podejmowali decyzje, które mogą zaważyć nie tylko na naszym życiu doczesnym, ale przede wszystkim wiecznym.
Często słyszymy, że jest życie po życiu. Tymczasem prawda jest inna. Człowiek ma jedno życie. Po śmierci jest to samo życie, tylko przemienione, jak słyszymy w 1. Prefacji o zmarłych. Tu na ziemi poznajemy Boga, mamy możliwość wzrostu i otwarcia się na Jego miłość i miłość drugiego człowieka. Po drugiej stronie jesteśmy pozbawieni ciała materialnego, ale wciąż to jest to samo życie. Nie zawsze zmarli potrzebują Mszy św., choć to jest najdoskonalszy wyraz naszej pamięci i modlitwy. Może to być jałmużna, pomoc materialna bliźnim, albo modlitwa za dzieci nienarodzone, podjęcie abstynencji w czyjejś intencji. Wszystkimi tymi sposobami możemy nieść naszym zmarłym konkretną pomoc.
Jak wspominała s. Anna, zmarli odwdzięczają się za naszą modlitwę. Znanych jest wiele potwierdzonych świadectw, w których dostrzegamy tę relację, jaka wiąże nas tu na ziemi ze zmarłymi cierpiącymi w czyśćcu (znaleźć je możemy np. w książce pt. "Miesiąc dusz czyśćcowych"). W taką pomoc zmarłym włącza się właśnie Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, które dziś liczy kilkadziesiąt tysięcy członków.

tn Otoczyc troska zmarlych 13Po sumie parafialnej olszyńska wspólnota Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym miała swoje spotkanie formacyjne, podczas którego s. Anna Czajkowska podzieliła się tym, czym sama żyje jako osoba konsekrowana odpowiedzialna za APDC w Polsce. Była to okazja, by znów zaczerpnąć ze skarbca nauczania Kościoła i usłyszeć wiele wartościowych wskazówek dla własnego duchowego życia, ale przede wszystkim, by na nowo odkryć wartość modlitwy i jej siły, a szczególnie, że to jedynie miłość Jezusa Chrystusa oczyszcza nas i naszych bliskich zmarłych z wszystkiego, co jest przeszkodą na naszej drodze ku szczęśliwej wieczności z Bogiem.