Szczęśliwa trzynastka...

W przeddzień setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w niedzielę 17 maja 2020 r., w olszyńskiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP miała miejsce piękna uroczystość. Podczas sumy parafialnej o godz. 12.00 do istniejącego w parafii od 6 lat Bractwa Świętego Józefa przystąpił trzynasty konfrater - Wiesław Bocheński.

tn Szczesliwa trzynastkaNowy członek wspólnoty przygotowywał się do tej uroczystości przez kilka miesięcy. Pierwotnie obrzęd włączenia do wspólnoty brackiej miał odbyć się 19 marca br. podczas uroczystości odpustowej. Jednak było to niemożliwe ze względu na panującą epidemię. Drugi termin zaplanowano na 1 maja, ale znów na przeszkodzie stanęły obostrzenia epidemiologiczne. Stąd decyzja, że uroczystość odbędzie się tak szybko, jak tylko to będzie możliwe.
Msza św., której przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Wolański, rozpoczęła się od uroczystego wejścia członków Bractwa Świętego Józefa oraz wniesiony został ich sztandar. Po homilii został przedstawiony wiernym nowy członek bractwa, który na zaprzysiężenie oczekiwał w ławce wraz ze swoją małżonką. Następnie nastąpiło wyznanie wiary, błogosławieństwo oraz poświęcenie stroju i dystynktorium. Kolejnym elementem obrzędu były obłóczyny pana Wiesława, czego dokonali przedstawiciele bractwa.
Bractwo św. Józefa jest bardzo aktywną grupą w życiu olszyńskiej parafii. Spotkania formacyjne odbywają się w pierwszy czwartek miesiąca po wieczornej Eucharystii w Domu Katechetycznym w nowej salce, którą członkowie bractwa gruntownie wyremontowali. Natomiast przed pierwszoczwartkową Mszą św. panowie prowadzą modlitwy o powołania do kapłaństwa i stanu zakonnego podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie w strojach uczestniczą w liturgii. Jeden z członków bractwa należy też do zespołu dorosłych lektorów, którzy czytają Słowo Boże podczas niedzielnych Mszy św. Dokonują też szeregu prac gospodarczych dla parafii. Są zawsze dyspozycyjni i można na nich liczyć w każdej sytuacji.