Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Służba liturgiczna na pielgrzymce

„Bo w życiu ważny jest krzyż” - pod takim hasłem w sobotę 8 czerwca 2019 roku odbyła się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów na Święty Krzyż. Ponad 1500 lektorów, ministrantów i kandydatów do służby ołtarza pielgrzymowało z kilkunastu diecezji w Polsce wraz ze swoimi duszpasterzami, rodzicami i opiekunami na szczyt Łysej Góry do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Na tym szlaku, pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego, nie zabrakło także grupy ministrantów, lektorów i kandydatów, a także scholi "Józefinki" olszyńskiej parafii. Nasza grupa wchodziła na Święty Krzyż tzw. traktem królewskim od strony Nowej Słupi. Podczas wędrówki rozważano stacje drogi krzyżowej. Na szczycie grupy pielgrzymów powitali kustosze najstarszego polskiego sanktuarium. Uczestnicy pielgrzymki nie kryli zachwytu nad niezwykłością tego miejsca.

tn Pielgrzymka na swiety krzyż 1

W sanktuarium pielgrzymi nawiedzili relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które każdy z szacunkiem ucałował. W godzinach przedpołudniowych na błoniach pod opactwem uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, pełniący w Konferencji Episkopatu Polski funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Służby Liturgicznej, podkreślając na wstępie, że chcemy prosić w tej wspólnej modlitwie, aby to posługiwanie Bogu w liturgii świętej było według Jego woli, było wypełnianiem tego pragnienia, które On pokłada w nas, a my byśmy, jako Jego słudzy, mogli to pragnienie zrozumieć, podjąć i wiernie wypełnić. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, a zarazem przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, o. Paweł Zając - prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, oraz liczni prezbiterzy pełniący funkcję duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

tn Pielgrzymka na swiety krzyż 3

Biskup Nitkiewicz wygłosił homilię o historii kultu krzyża i dziejach świętokrzyskiego sanktuarium na Łysej Górze. Zwrócił uwagę, że podobnie jak w przypadku czci oddawanej wizerunkom Pana Jezusa, Matki Bożej i świętych, krzyż pomaga lepiej poznać Chrystusa, który z miłości wydał siebie samego na okup za wszystkich. Kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II o tym, że Eucharystia jest nierozerwalnie związana z krzyżem, uobecniając ofiarę złożoną na Golgocie. Nawiązując do obchodzonego wspomnienia św. królowej Jadwigi, bp Nitkiewicz zaznaczył, że była ona wielką czcicielką Chrystusa Ukrzyżowanego, podobnie jak jej mąż Władysław Jagiełło, który niejednokrotnie pielgrzymował do sanktuarium relikwii Krzyża Świętego na Łysej Górze.

- Święta Jadwiga spędzała dużo godzin na modlitwie przed krzyżem w katedrze wawelskiej. Zapewne owocem tego była wielka mądrość królowej w rządzeniu krajem, dobroć wobec poddanych, pokora i hojność. Patrzyła na Chrystusa Ukrzyżowanego, który z miłości oddał życie za wszystkich ludzi i chciała być do Niego podobna. Prosiła o to w modlitwie i do tego dążyła. Z takim nastawieniem ducha uczestniczyła w Mszy św. Wierzę, że w przypadku każdego z was, ministrantów i lektorów, jest podobnie. Że funkcje pełnione w liturgii czy jakieś rozmowy lub myśli nie odwracają waszej uwagi od tego, co najważniejsze, to znaczy od Najświętszej Ofiary składanej na ołtarzu. Im mocniej zjednoczymy się bowiem podczas niej z Panem Jezusem, tym skuteczniej będziemy mogli potem stawać się do Niego podobni i przyniesiemy lepsze owoce. O takim dążeniu do doskonałości, która obok wymiaru zbawczego oznacza piękne człowieczeństwo, przypomina krzyż - mówił bp Nitkiewicz.

tn Pielgrzymka na swiety krzyż 2

- Należy zachowywać oczywiście właściwe proporcje pomiędzy zaangażowaniem się w sprawy duchowe i sprawy doczesne. Inne zasady obowiązują duchownych, inne siostry zakonne, jeszcze inne świeckich. Tu ciekawostka: książki i przedmioty kojarzone ze św. Jadwigą Królową sygnowane są literami MM, które mogą oznaczać imiona Marta i Maria. Chodzi naturalnie o siostry Łazarza z Betanii. Ewangelia opowiada, w jaki sposób ugościły one w swoim domu Pana Jezusa.  Marta Mu usługiwała, troszczyła się o Jego potrzeby, natomiast Maria słuchała nauki Chrystusa. To są dwa sposoby przyjęcia Pana Jezusa. Ojciec Święty Franciszek mówi, że jeden i drugi jest właściwy, dobry, lecz w pierwszej kolejności należy słuchać Chrystusa, przyjąć to, co ma nam do powiedzenia, a następnie Mu służyć - podkreślał kaznodzieja.

- Myślę, że wszyscy powinniśmy zapamiętać sobie tę radę Ojca Świętego. Przecież podobnie jak w życiu, również podczas Mszy św. otrzymujemy od Pana Jezusa znacznie więcej, niż możemy Jemu ofiarować. On jest gospodarzem w świątyni, my natomiast przychodzimy do niej w charakterze zaproszonych gości. A Panu domu nie wypada niczego narzucać i trzeba się dobrze zachowywać. Nie można lekceważyć tego, co do nas mówi. Wypowiedzmy więc dzisiaj nasze podwójne "tak": słuchajmy Chrystusa i wprowadzajmy w czyn Jego słowo - wskazywał biskup. - Przybyliśmy do sanktuarium relikwii Krzyża Świętego, aby usłyszeć, że "Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16). Potrzebujemy tej prawdy dla nas samych, aby się zbawić, oraz aby głosić ją innym przez słowa i dobre uczynki, przez miłość - podsumował bp Nitkiewicz.

tn Pielgrzymka na swiety krzyż 4

Na zakończenie modlitwy bp Bałabuch podziękował wszystkim za wspólne pielgrzymowanie i spotkanie a e poszczególni diecezjalni duszpasterze  Liturgicznej Służby Ołtarza przedstawili swoje grupy.

Po zakończonej liturgii uczestnicy pielgrzymki mogli posilić się przygotowanym przez żołnierzy obiadem, a także wysłuchać świadectw – m.in. Jasia Meli – zdobywcy obu biegunów Ziemi. Wśród atrakcji był wystawiony tzw. “polski papamobile” – wierna replika samochodu, z którego korzystał św. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Zwieńczeniem tegorocznej pielgrzymki był koncert muzyczny oraz nabożeństwo eucharystyczne.

Aktualności

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do Ewangelii

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30