Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Rada Parafialna u św. Jacka i w Legnickim Polu

Wyjazdowe posiedzenie Rady Parafialnej, na czele z jej przewodniczącym- ks. dziekanem Bogusławem Wolańskim, wyznaczone na dzień 18 maja 2019 roku, rozpoczęło się spotkaniem na placu przy ul. ks. Józefa Zarembskiego. Jego celem nie było tym razem omówienie czy zaplanowanie parafialnych przedsięwzięć, ale pielgrzymowanie do miejsca, w którym Pan Jezus tak wyraźnie do nas przemówił, czyli do sanktuarium pw. św. Jacka w Legnicy. Wyruszyliśmy z modlitwą na ustach i radością w sercach, bo jak nie radować się na spotkanie z Tym, który przywołuje nas w tak cudowny sposób - przemieniając biały konsekrowany chleb w Serce.

tn Parafialny wyjazd 2Historię wydarzenia eucharystycznego, które wstrząsnęło nie tylko kapłanami i wiernymi z parafii św. Jacka w Legnicy, ale i całą Polską, opowiedział nam jeden z wikariuszy, który zaczął od scharakteryzowania miejsca, do którego Pan przyszedł w tak wyjątkowy sposób. Tak jak niegdyś pochylał się nad najnędzniejszymi, uzdrawiał wyrzuconych na margines społeczny, jadł z celnikami , tak i teraz przybył tam, gdzie nędza ludzka rozlała się szeroką falą. Kościół pw. św Jacka Odrowąża znajduje się w części miasta zwanej Zakaczawiem - w dzielnicy obrośniętej wśród legniczan złą sławą, dzielnicy, którą proboszcz tamtejszej parafii - ks. Andrzej Ziombro - scharakteryzował następująco: ,,U nas jest cały czas zapotrzebowanie i deficyt silnej wiary [...] U nas w parafii do kościoła chodzi 16 % wiernych, można sobie uświadomić ogromne potrzeby rozbudzenia pobożności.” Nie ukrywam, że ten fragment wywiadu z księdzem Ziombrą mocno mnie poruszył. Dlaczego? W mojej parafii pw. św Józefa Oblubieńca w Olszynie na mszę świętą niedzielną uczęszcza… również 16 % wiernych. Czy to przypadek, czy może znak, że Jezus, który przemówił w legnickiej parafii św. Jacka, zwraca się również do nas, mieszkańców Olszyny, w sposób szczególny…, zapraszając do komunii z Nim samym, z samym Bogiem. Właśnie w takim morzu nędzy, jakim jest niesławna dzielnica Legnicy, objawił swą nieprzebraną Miłość Jezus, wołając:
,,Moja miłość jest większa od waszej nędzy!”.
Historię cudownego zdarzenia oraz decyzje kościoła, co do jego autentyczności, zawarł w swym komunikacie bp Zbigniew Kiernikowski. Oto jego fragment:
,,Siostry i Bracia w Chrystusie Panu!
Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny Biskup Legnicki Biskup Stefan Cichy powołał Komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 roku został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. W celu wyjaśnienia rodzaju tej materii Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie stosownych badań przez różne kompetentne instytucje.
Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: „W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (…) Całość obrazu (…) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (…) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.”

tn cud w LegnicyNie można opisać tego, co czuję człowiek, klęcząc przed cudowną Hostią… Płynie z niej tak wielka miłość, że ludzkie serce truchleje, rozpływa się w żalu i szczęściu, zatapia się w Bogu… sekunda po sekundzie, przemienia się. Bo nie można spojrzeć w Serce Boga i pozostać obojętnym…
Po głęboko przeżytej mszy, po pełnym wzruszeń i refleksji pobycie w sanktuarium św. Jacka udaliśmy się do słynnego historycznie Legnickiego Pola, gdzie w 1241 roku w wielkiej bitwie z Tatarami zginął książę piastowski Henryk II Pobożny. W tę średniowieczną historię wpisuje się obecność benedyktynów, dla których księżna Anna, żona tragicznie zmarłego księcia, będąca pod przemożnym wpływem św. Jadwigi śląskiej, funduje opactwo i związany z nim kościół pw. Trójcy Świętej i Najświętszej Maryi Panny. Podczas reformacji benedyktyni tracą opactwo, do którego wracają dopiero na początku wieku XVIII. Rozpoczynają wtedy budowę nowego klasztoru oraz kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi, który zaprojektowany przez czeskiego architekta Kiliana Ignacego Dienzenhofera swój oryginalny wystrój zachował do dziś. Niemała to rzadkość, że oszczędziły go liczne nawałnice historyczne, także ta, przyniesiona przez Armię Czerwoną w procesie tzw. wyzwalania spod niemieckiej niewoli. Tę nadzwyczajną szansę ocalenia arcydzieł kultury sakralnej i skarbów naszej religii stworzył pewien radziecki dowódca, który zrządzeniem Bożym, posiadając staranne wykształcenie, okazał się miłośnikiem sztuki. Nie pozwolił on swym podwładnym na splądrowanie, zrabowanie i zniszczenie przepięknej świątyni, dziś podniesionej do godności bazyliki mniejszej.

tn Parafialny wyjazd 1Pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu został uznany za pomnik historii w 2004 r. Stanowi wraz z wcześniejszym kościołem św. Trójcy, przykościelnym cmentarzem oraz barokowym ogrodem klasztornym spójną, harmonijną całość. Największe wrażenie zrobiło na nas wnętrze bazyliki. Nie mogliśmy oderwać oczu od przebogatych fresków zdobiących sklepienie, ogromnych obrazów w ołtarzach bocznych, rzeźb świętych oraz imponujących organów śląskiego organmistrza Adama Horatio Caspariniego. Uwagę naszą pochłonął też obraz, ujęty kolumnami ołtarza głównego, autorstwa flamandzkiego malarza Franciszka de Beckera, przedstawiający św. Jadwigę przy zwłokach syna, z widoczną w tle panoramą obleganej przez Tatarów Legnicy.
Piękno kościoła porusza zmysły wrażliwego na piękno człowieka, zawartość treściowa dzieł kieruje uwagę ku sferze duchowej i religijnej. Niezwykłe poruszenie duchowe towarzyszy wiernym na wieść o obecności w ołtarzu relikwii, a są to relikwie Krzyża Pańskiego. Świadomość obecności materii, którą skropiła Krew naszego Pana podczas Męki Krzyżowej uczyniła miejsce naszego nawiedzenia szczególnie ważnym i wyjątkowym.
Po duchowych przeżyciach w odwiedzonych świątyniach i pełnej skupienia modlitwie cała pielgrzymująca Rada Parafialna wraz z księdzem proboszczem została zaproszona na wspólne grillowanie w przykościelnym ogrodzie.
Do Olszyny wróciliśmy ubogaceni i przemienieni. Chwała Panu za to wspólne doświadczenie.

Eurydyka Czyrko

Aktualności

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do Ewangelii

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31