Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Na pielgrzymce w Fatimie - wspomnienie z peregrynacji

„Pielgrzymowanie jest pokonywaniem na ziemi pewnego odcinka drogi do nieba…”

Jan Paweł II (Santiago de Compostela – IV Światowe Dni Młodzieży, 1989 r.)

Tegoroczny długi majowy weekend był dla olszyńskiej parafii ważnym wydarzeniem - grupa 51 osób wyruszyła na pielgrzymkę do Fatimy - każdy ze swoją intencją w sercu. Nasze pielgrzymowanie pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego, ks. Marka Kurzawy i przewodniczki p. Izabeli Stelmach trwało osiem dni, a każdy dzień był piękniejszy i bogatszy w doświadczenia od poprzedniego.

tn Fatima 1Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc w Fatimie, Lizbonie i okolicach, m.in. Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Łucji, Hiacynty i Franciszka, którym objawiła się Matka Boża, Sanktuarium Fatimskie, które stanowi olbrzymią esplanadę wokół której mieszczą się miejsca związane z Objawieniami Matki Bożej w 1917 roku. Góruje nad nią Bazylika Różańcowa z grobami świętych dzieci Franciszka i Hiacynty Marto oraz Siostry Łucji. Bazylikę obejmuje, niczym ramionami, piękna kolumnada. Na środku esplanady po prawej stronie znajduje się Kaplica Objawień. Niewielkiego dębu, nad którym dzieci widziały w tym miejscu Jasną Panią, już nie ma. Pierwsi pielgrzymi rozebrali go, gałązka po gałązce. Obecnie, dokładnie w tym miejscu znajduje się kolumna z figurą Matki Bożej Fatimskiej w koronie,  w której ozdobionej 313 perłami oraz 2679 szlachetnymi kamieniami w 1989 r. umieszczono kulę, która 13 maja 1981 r. podczas zamachu w Rzymie przeszyła ciało Jana Pawła II. Papież podarował ją sanktuarium fatimskiemu jako wotum wdzięczności za ocalenie życia. Na krańcu esplanady, po przeciwnej stronie od Bazyliki znajduje się nowoczesna podziemna Bazylika Trójcy Najświętszej z licznymi kaplicami i salami muzealnymi. Nad tą świątynią wznosi się pomnik Świętego Jana Pawła II, który trzykrotnie nawiedził Fatimę, a w roku 2000 ogłosił tzw. trzeci sekret fatimski. Paralelnie, po drugiej stronie od tej świątyni znajduje się także pomnik Papieża Pawła VI. Ciekawostką jest też to, że w obrzeżach Sanktuarium umieszczono kawałek Muru Berlińskiego, który tutaj sprowadzono w roku 1989.

W kolejnych dniach zwiedziliśmy malowniczą wioskę rybacką Nazare z Sanktuarium Czarnej Madonny, usytuowanym na skarpie wiszącej nad Atlantykiem. Legenda głosi, że tutejszy rycerz wyzwalający swój kraj spod panowania muzułmańskiego, ukrył się w niedostępnej grocie, gdzie znalazł ukrytą tam Figurę Matki Bożej jeszcze sprzed czasów islamskiej inwazji. Podziękował Jej za uratowanie mu życia i jako wotum wdzięczności wystawił kaplicę, która rychło stała się celem pielgrzymek, następnie klasztor - Rycerzy Chrystusa w Tomar oraz klasztor Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha. Zwiedziliśmy Porto - drugą co do wielkości metropolie w państwie po Lizbonie, a w nim neoklasycystyczny Palacio da Bolsa i Kościół Świętego Franciszka oraz jedną z winnic Porto - Calem, połączone z degustacją wina „Porto”.  Będąc w okolicach Bragi nawiedziliśmy Sanktuarium Igreja Bom Jesus do Monte (Kościół Dobrego Jezusa z Góry), do którego prowadzi 116 metrowych schodów.   

Jeden dzień spędziliśmy w przepięknej Hiszpanii udając się do Santiago de Compostella - miejsca spoczynku Świętego Jakuba Większego - jednego z dwunastu apostołów, patrona Hiszpanii. W czasach średniowiecza było to trzecie najbardziej znane miejsce pielgrzymkowe po Ziemi Świętej i Rzymie. Każdy pielgrzym uwieńczył swoją wizytę w katedrze wdrapując się za ołtarz, aby przytulić się do figury św. Jakuba i wyszeptać mu swoją intencję – dokładnie tak, jak to czynią na powitanie uczestnicy Camino, czyli Jakubowego Szlaku.

W drodze powrotnej z Hiszpanii zatrzymaliśmy się w portugalskim mieście Coimbra, gdzie zwiedziliśmy najstarszy kompleks uniwersytecki z barokową biblioteką, Kościół Świętego Krzyża (Igreja de Santa Cruz) zdobiony słynnym w Portugalii azulejo (cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem), dotarliśmy także do Obidos urokliwego średniowiecznego miasteczka z zamkiem, zamkniętego w obrębie murów XVI w., które zachowały się w całości do dziś. Udaliśmy się też do Sintry, gdzie znajduje się Pałac Narodowy Sintra, będący dawniej letnią rezydencją królów Portugalii, a obecnie mieści się w nim muzeum historyczne i do Cabo da Roca - najdalej wysuniętego na zachód punktu lądu stałego Europy. Portugalczycy potocznie to miejsce nazywają „końcem świata”, gdyż na obelisku stojącym na szczycie urwiska umieszczona jest tablica zawierająca cytat „Aqui, onde a terra se acaba e o mar comeca”, co w języku polskim znaczy „Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”.

tn Fatima 2

Dwa ostatnie dni pielgrzymowania spędziliśmy w Lizbonie - stolicy Portugalii. W części starego miasta zwiedziliśmy romańską katedrę i kościół św. Antoniego, znajdujący się na miejscu jego domu, gdzie się urodził, w którym po Mszy św. mogliśmy ucałować relikwie świętego, potem udaliśmy się w kierunku Bairro Alto – wielokulturowej dzielnicy, zahaczyliśmy o punkt widokowy Miradouro de Santa Catarina, a następnie do Chiado – dzielnicy muzeów, teatrów i kawiarni oraz Largo do Carmo z ruinami klasztoru Karmelitów i jednej z najstarszych dzielnic Lizbony Alfama z zamkiem św. Jerzego. Spacer po portugalskich uliczkach umilała nam słynna muzyka melancholijnych pieśni fado.

W ostatnim dniu przed odlotem, choć deszcz nas nie szczędził dotarliśmy do Sanktuarium Chrystusa Króla  - Cristo Rei, przejeżdżając 17 kilometrów Mostem Vasco da Gama, który spina brzeg rzeki Tag z miejscowością po drugiej stronie rzeki. Następnie udaliśmy się do Belem dzielnicy Lizbony, która słynie z Torre de Belem - wieży, która strzegła lizbońskiego portu i symbolizowała potęgę miasta. Zobaczyliśmy również Pomnik Odkrywców - 52-metrową budowlę o kształcie dziobu żaglowca z 33 sylwetkami najważniejszych postaci z portugalskiej historii, a wśród nich jedna kobieta - matka Henryka Żeglarza. Inne zabytki odwiedzone przez nas to Klasztor i Kościół Hieronimitów jego krużganki, imponujący refektarz ozdobiony płytkami azulejo i kaplicę z sarkofagiem Vasco de Gama, żeglarza, który przysporzył koronie portugalskiej nowe ziemie, także na Dalekim Wschodzie oraz centrum kulturalne Belem. Będąc w Belem nie można nie spróbować kultowych pysznych ciasteczek Pasteis de Belem. 

I tu się kończy nasza pielgrzymka - wspaniała przygoda  i spotkanie z Fatimą.

Dla każdego z pielgrzymów był to czas wielkiej łaski. Liczna rzesza pątników z całego świata, obecność w miejscach związanych z życiem trójki dzieci i objawieniami Matki Bożej, codzienny udział w celebrowanych przez naszych kapłanów Mszach Świętych, droga krzyżowa wijąca się wśród gajów przebiegająca trasą, którą dzieci pokonywały do Cova da Iria, wspólna modlitwa różańcowa, wieczorna procesja światła z zapaloną w dłoniach świecą, przebyta na kolanach „droga łaski”, ogrom obiektów sakralnych, które nawiedziliśmy,  stały się dla każdego z uczestników wyjazdu momentem niezwykłego doświadczenia duchowego i obecności w każdym z nas, tej która nieustannie wstawia się za nami u Boga - Matki Bożej Fatimskiej.

tn Fatima 2019

Aktualności

Ostatnia Homilia z olszyńskiej Parafii

Intencje Mszalne

Komentarz do Ewangelii

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31