Z wdzięczności za chleb

tn dozynki 5Dziękczynienie za zebrane plony to zawsze okazja do refleksji nad znaczeniem ludzkiej pracy i Bożego błogosławieństwa, dzięki któremu człowiek może zebrać to, co ziemia urodziła. Także tegoroczne Gminne Dożynki w Olszynie, które świętowaliśmy, były okazją do radosnego dziękczynienia.

9 września na Stadionie Miejskim mieszkańcy gminy Olszyna mieli okazję do wspólnego dziękczynienia. Rozpoczęło się ono uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Polsce, a w koncelebrze towarzyszyli mu ks. dziekan Bogusław Wolański, ks. wicedziekan Jan Nowak oraz ks. wikariusz Jakub Sikorski, a asystował im dk. Mateusz Maleńczuk z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej odbywający w naszej parafii miesięczną praktykę duszpasterską. Drodze do ołtarza towarzyszył barwny korowód z wieńcami dożynkowymi niesionymi przez przedstawicieli sołectw. Potem nastąpiło poświęcenie koron żniwnych, a starostowie dożynek – Anna Niewiarowska i Szymon Wencel – przekazali bochen dożynkowego chleba burmistrzowi Olszyny Leszkowi Leśko, W homilii ks. Krzysztof Czapla przypomniał, co w pracy na roli, i nie tylko, jest najważniejsze. Zdawać by się mogło, że współczesna technika, osiągnięcia w dziedzinie zasiewów i hodowli to wszystko, czego człowiek potrzebuje. Jednak bez Bożego błogosławieństwa to wszystko nic nie znaczy. Mimo trudnych warunków pogodowych, suszy i upałów, ziemia wydała dobre plony i za to trzeba również dziękować – zachęcał przewodniczący liturgii kapłan.

Po Eucharystii chleb przyniesiony do ołtarza przez starostów dożynek został rozdzielony pomiędzy uczestników dożynkowego świętowania.

dozynki 8