Chrzest

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania”. KKK 1213

Do Sakramentu chrztu św. należy przedstawić dokumenty:

1. Odpis aktu urodzenia dziecka z USC (do wglądu).
  2. Dane chrzestnych – imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania.
  3. Zgoda proboszcza miejsca zamieszkania chrzestnych do podjęcia funkcji chrzestnego.

Chrzest powinien odbyć się w parafii zamieszkania. W przypadku, gdy chcemy ochrzcić dziecko w innym kościele, wymagana jest zgoda na chrzest poza parafią.
Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak
i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania.

Kto może być chrzestnym?
Rodzice chrzestni powinni mieć ukończone 16 lat. Chrzestna/y powinni być po przyjęciu sakramentu bierzmowania lub w wyjątkowych sytuacjach w trakcie przygotowania do jego przyjęcia (decyzje podejmuje proboszcz parafii). Muszą być katolikami, którzy wyznają swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła. Nie są dopuszczane do pełnienia tej funkcji osoby, które żyją w niesakramentalnych związkach małżeńskich.