Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Parafialny Zespół Caritas

Caritas OlszynaParafialny Zespół Caritas przy parafii św. Józefa Oblubieńca w Olszynie działa od grudnia 2004 roku. Jesteśmy grupą ludzi szczególnie żywo mających w pamięci słowa Chrystusa: „[...] wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych – mnieście uczynili”. Bierzemy udział w ogólnopolskich i diecezjalnych programach Caritas, a także podejmujemy własne, parafialne inicjatywy. Wszystkie nasze działania mają na celu umocnienie wartości Rodziny i tradycji chrześcijańskich.

Programy, w których uczestniczymy:

   1. Europejski Program Pomocy Potrzebującym (PEAD) - program ten umożliwia dostarczanie żywności dla osób potrzebujących zamieszkujących na terenie parafii i spełniających określone kryteria socjalne.
   2. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 z podprogramami - działania towarzyszące - pogadanki, spotkania, warsztaty z osobami objętymi opieką Caritas.
   3. Embargo - celem tego programu było przekazywanie potrzebującym owoców i warzyw, których nie udało się sprzedać krajowym sadownikom w związku z wprowadzonym przez Rosję 7 sierpnia 2014 roku zakazem importu określonych towarów i produktów rolno-spożywczych.
   4. Ogólnopolskie akcje wchodzące w zakres charytatywnej działalności Kościoła - zbiórki środków na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojen (pozyskiwanie sprzętu i odzieży w dobrym stanie i przekazywanie potrzebującym).
  Akcje cykliczne:
 1. „Kromka chleba dla sąsiada” – zbiórka żywności w sklepach - uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się i zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów.
 2. Uroczyste obchody Dnia Papieskiego.
 3. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - rozprowadzanie świec - symbolu pamięci o najsłabszych, potrzebujących naszej pomocy.
 4. „Tak, Pomagam” - zbiórka żywności - przygotowanie paczek dla samotnych, seniorów i potrzebujących.
 5. Dzień Babci i Dziadka w parafii - uroczyste spotkanie (wspólne śpiewanie kolęd, program artystyczny, słodki poczęstunek).
 6. Jałmużna Wielkopostna - podstawowym celem tej akcji w naszej parafii jest uwrażliwienie najmłodszych na niesienie pomocy Drugiemu Człowiekowi poprzez zbieranie do Skarbonki drobnych pieniędzy.
 7. Wielkanocne Dzieło Caritas - rozprowadzanie chlebków wielkanocnych oraz świec - pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym.
 8. „Mama, Tata i Ja” - rodzinne święto, zabawy dla dzieci, integracja społeczności olszyńskiej, wspólne gry i zabawy.
 9. Spotkania z osobami objętymi opieką Caritas, które mają na celu kształtowanie świadomości ekologicznej, promocję zdrowia i zdrowego stylu życia, propagowanie problematyki zdrowotnej, pomoc w rozwoju społeczeństwa w oparciu o wartości chrześcijańskie.
 10. Kampania informacyjna mająca na celu zachęcenie do wpłacania 1% podatku na rzecz Caritas.

 

tn Caritas Olszyna

Zespół Caritas:
Opieka duszpasterska: ks. dziekan dr Bogusław Wolański
Teresa Dudkiewicz-Kozań - przewodnicząca
Danuta Dudkiewicz - z-ca przewodniczącej
Ewa Machnicka - skarbnik
Janina Bogdanowicz - sekretarz
Lucyna Baszak
Barbara Sobiesiak
Regina Hrynkiewicz
Jolanta Kaczmarek
Krystyna Babicz
Joanna Skrabek
Maria Jerzyk
Anna Dedo
Paulina Skrabek
Karolina Skrabek
Agata Baszak
Kinga Januszczyc

Aktualności

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Komentarz do Ewangelii

Intencje Mszalne