Parafialny Zespół Caritas

Caritas OlszynaParafialny Zespół Caritas przy parafii św. Józefa Oblubieńca w Olszynie działa od grudnia 2004 roku. Jesteśmy grupą ludzi szczególnie żywo mających w pamięci słowa Chrystusa: „[...] wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych – mnieście uczynili”. Bierzemy udział w ogólnopolskich i diecezjalnych programach Caritas, a także podejmujemy własne, parafialne inicjatywy. Wszystkie nasze działania mają na celu umocnienie wartości Rodziny i tradycji chrześcijańskich.

Programy, w których uczestniczymy:

1. Europejski Program Pomocy Potrzebującym (PEAD) - program ten umożliwia dostarczanie żywności dla osób potrzebujących zamieszkujących na terenie parafii i spełniających określone kryteria socjalne.
      2. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 z podprogramami - działania towarzyszące – pogadanki, spotkania, warsztaty z osobami objętymi opieką Caritas.
        3. Embargo - celem tego programu było przekazywanie potrzebującym owoców i warzyw, których nie udało się sprzedać krajowym sadownikom w związku z wprowadzonym przez Rosję 7 sierpnia 2014 roku zakazem importu określonych towarów i produktów rolno-spożywczych.
      4. Ogólnopolskie akcje wchodzące w zakres charytatywnej działalności Kościoła - zbiórki środków na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojen (pozyskiwanie sprzętu i odzieży w dobrym stanie i przekazywanie potrzebującym).
    Akcje cykliczne:
  1. „Kromka chleba dla sąsiada” – zbiórka żywności w sklepach - uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się i zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów.
  2. Uroczyste obchody Dnia Papieskiego.
  3. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - rozprowadzanie świec – symbolu pamięci o najsłabszych, potrzebujących naszej pomocy.
  4. „Tak, Pomagam” – zbiórka żywności - przygotowanie paczek dla samotnych, seniorów i potrzebujących.
  5. Dzień Babci i Dziadka w parafii - uroczyste spotkanie (wspólne śpiewanie kolęd, program artystyczny, słodki poczęstunek).
  6. Jałmużna Wielkopostna - podstawowym celem tej akcji w naszej parafii jest uwrażliwienie najmłodszych na niesienie pomocy Drugiemu Człowiekowi poprzez zbieranie do Skarbonki drobnych pieniędzy.
  7. Wielkanocne Dzieło Caritas - rozprowadzanie chlebków wielkanocnych oraz świec - pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym.
  8. „Mama, Tata i Ja” - rodzinne święto, zabawy dla dzieci, integracja społeczności olszyńskiej, wspólne gry i zabawy.
  9. Spotkania z osobami objętymi opieką Caritas, które mają na celu kształtowanie świadomości ekologicznej, promocję zdrowia i zdrowego stylu życia, propagowanie problematyki zdrowotnej, pomoc w rozwoju społeczeństwa w oparciu o wartości chrześcijańskie.
  10. Kampania informacyjna mająca na celu zachęcenie do wpłacania 1% podatku na rzecz Caritas.

Zespół Caritas:
Opieka duszpasterska: ks. dziekan dr Bogusław Wolański