domowy kosciol

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Założycielem DK jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju DK ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skurdo RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się pierwsza oaza rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączaja się do kręgów DK, aby sobie wzajemnie pomagać. "Równi usługują równym" (Humane vitae, 26). DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską , czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Krąg DK tworzy kilka małżeństw pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa - dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym.

Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską.Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw.

W naszej parafii w chwili obecnej działa jeden krąg Domowego Kościoła. Członkami są trzy małżeństwa sakramentalne. Spotykają się raz w miesiącu a nad prawidłowym przebiegiem spotkania czuwa ksiądz opiekun oraz para animatorska. Pomiędzy spotkaniami członkowie podejmują trud formacji w swoich małżeństwach i rodzinach . Wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu parafii m.in. angażując się w posługę podczas Mszy Swiętej.

Jeżeli chcecie:

• umacniać swoją wiarę
  • pielęgnować miłość małżeńską
  • nauczyć się rozwiązywania konfliktów
  • nawiązać głębszy kontakt z dziećmi
  • doświadczyć życia we wspólnocie
  • Zapraszamy!