Bractwo św. Józefa

Bractwo św. Józefa, założone przez Opata Bernarda Rosę powstało 19 marca w 1669 roku w Krzeszowie. Szybko zyskało popularność nie tylko na Śląsku, ale w całej Europie. Głównym celem krzeszowskiego Bractwa było: szerzenie czci Boga Wszechmogącego oraz wysławianie świętych imion: Jezusa, Maryi Dziewicy i św. Józefa, troska o rozszerzenie katolickiej wiary, upraszanie błogosławieństwa Bożego oraz jedności i pokoju dla Ojczyzny. Członkowie Bractwa zobowiązali się do niesienia sobie pomocy i okazywania uczynków miłosierdzia wobec wszystkich będących w potrzebie. Szczególnie też zabiegali, przez wstawiennictwo św. Józefa, o łaskę dobrej i szczęśliwej śmierci. Każdy członek zobowiązany był do odmawiania codziennej modlitwy do św. Józefa, spełniania uczynków miłosierdzia wobec biednych i chorych. Działalnością Bractwa kierował zarząd, który wybierano każdego roku. Składał się on z protektora, rektora, prorektora oraz 12 asystentów, 12 konsultorów i dwóch zakrystianów. Bractwo, według jego założyciela, pogłębiało i aktywizowało chrześcijańskie życie poprzez działalność religijną, oświatową, wychowawczą i charytatywną.
Dnia 19 marca 1995 r. biskup Tadeusz Rybak, Pierwszy Biskup Legnicki w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP reaktywował Bractwo. Opiekę duchową nad Bractwem sprawował ks. Infułat Władysław Bochnak, a po jego odejściu do Domu Ojca nowym opiekunem został ks. prałat Marian Kopko, kustosz Sanktuarium w Krzeszowie. Centrum duchowe Bractwa znajduje się w kościele św. Józefa w Krzeszowie.

Bractwo św. Józefa przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie powstało 19 marca 2014 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Jana Dochniaka. Życie duchowe Bractwa: codzienna modlitwa „Anioł Pański”, w każdy pierwszy czwartek miesiąca uczestnictwo we Mszy św. odprawianej dla Bractwa, a przed Mszą wspólna modlitwa (m.in. litania do św. Józefa w intencji kapłanów i rodzin parafii); czynny udział w życiu parafii poprzez udział w uroczystościach religijnych: procesje, Triduum Paschalne, pielgrzymki, wspieranie działalności kapłanów; udział w odpustach w dekanacie, pogłębianie więzi między parafiami.

Spotkania Bractwa: Ostatni czwartek miesiąca po Mszy św. wieczornej
Opiekun: ks. Bogusław Wolański – proboszcz
Generał Bractwa: Tadeusz Sarzyński
Członkowie:
Krzysztof Błaszczyk, Jerzy Dedo, Ryszard Dulnik, Józef Duszyński, Grzegorz Harasimow, Andrzej Pilski (skarbnik), Henryk Szmędziuk, Tadeusz Tomkiewicz, Zdzisław Turowski, Bolesław Żądło, Marian Żołna.
Zmarli członkowie Bractwa: Józef Wardęga (pierwszy Generał, zmarł w lutym 2018 r.).