Ogłoszenia

VI  NIEDZIELA  ZWYKŁA

15.02.2015

 

 1. W najbliższą środę przeżywać  będziemy Popielec w tym dniu obowiązuje post ścisły. Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz.700, 900 i 1700. Wchodzimy w okres przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Przez cały okres Wielkiego Postu odprawiać będziemy Nabożeństwa ku czci Męki i Śmierci Pana Jezusa. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek – o godz. 1700. Po Drodze Krzyżowej Msza św. wieczorna. Natomiast w każdą niedzielę zachęcamy do uczestnictwa we wspólnym śpiewaniu Gorzkich Żali o godz. 1700. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (tj. odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga w intencjach Ojca Świętego).
 2. W środę spotkanie modlitewne Odnowy w Duchu św. po Mszy św. wieczornej.
 3. W czwartek spotkanie Bractwa Św. Józefa po Mszy św. wieczornej.
 4. Zapraszamy do udziału w Krucjacie modlitwy  w intencji Życia i Rodziny Wystarczy zadeklarować jedną godzinę osobistej bądź wspólnotowej modlitwy w intencji nienarodzonych. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9,00 do 15,00 pod numerem tel. 513 129 362.
 5. Dziękujemy za zorganizowanie i udział w spotkaniu duszpasterskim przedstawicielom poszczególnych wspólnot.
 6. Przygotowanie do Bierzmowania,  dla starszej młodzież najbliższe spotkanie w niedzielę 8.III o godz. 1000.
 7. Kolejny cykl nauk przedmałżeńskich rozpocznie się w I niedzielę Wielkiego Postu – 22.02, o godz. 1600, spotkania będą się odbywały w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu.
 8. Od przyszłej niedzieli można będzie składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu i ubezpieczenie kościołów oraz budynków parafialnych.
 9. Dziękujemy za  posprzątanie kościołów: rodzinom z ul.  Sienkiewicza 1 – 8 z ul. Chopina 21  zapraszamy na dyżur w przyszłym tygodniu do kościoła parafialnego rodziny z ul. Sienkiewicza 9  -24  oraz Kościoła Podwyższenia Krzyża św. z ul. Chopina wszystkie 22.

10. W minionym tygodniu zmarły  Urszula Jurak i Barbara Trąd.

11. Zachęcamy do czytelnictwa i prenumeraty prasy katolickiej.

12. Pokłosie wizyty  kolędowej: w tegorocznej kolędzie odwiedziliśmy   ok 1300 rodzin, w ok 300 domach nikogo nie zastaliśmy, podczas      rozmów bardzo często wspominano emigrację  za chlebem,  trudne warunki bytowe, wyrażano zadowolenie z podejmowanych przez Parafię       wspólnoty działań duszpasterskich, niektórzy oferowali swą pomoc na rzecz parafii – dziękujemy i oczekujemy. Podczas kolędy zebrano na fundusz remontowy 14000 zł oraz z ofiar kolędowych księża przekazali na potrzeby parafii również 14000 zł. Dziękując za goszczenie nas w Państwach rodzinach informujemy, że w ciągu roku istnieje możliwość zaproszenie kapłana do rodziny: z modlitwą, na rozmowę czy też uroczystości rodzinne.

13. Parafia złożyła wnioski na dofinansowanie remontu kościoła Podwyższenia Krzyża Św. w Ministerstwie Kultury i w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W Ministerstwie wnioski zostały ocenione na 64.5p brakło 3.5 do otrzymania dotacji, ale została zgłoszone  odwołanie.

                     INFORMACJE O POSTACH

      Wyróżnia się trzy główne rodzaje postów:

 1. 1.     Post ścisły obowiązuje w Kościele łacińskim (rzymskim) w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60 roku życia. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego:

„Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.” (kan. 1252).

 1. 2.     Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – obowiązująca w Polsce, polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych (z wyjątkiem ryb) w każdy piątek roku liturgicznego z wyjątkiem uroczystości czyli dni liturgicznych najwyższej rangi (np. w pierwszy piątek po Wielkanocy wstrzemięźliwość ta nie obowiązuje), dla wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). Wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek[1]. W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.. 
 2. 1.3.   Post Eucharystyczny – powstrzymanie się od spożycia pokarmów na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Obowiązuje wszystkich przystępujących do Komunii świętej, z wyjątkiem chorych i ich opiekunów oraz kapłanów, którzy celebrują lub koncelebrują Mszę po raz kolejny w danym dniu. Post Eucharystyczny jest nakazany o czym mówią następujące przepisy prawa kanonicznego:

„Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa” (kan. 919 §1). „Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej” (kan. 919 §3).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>