↑ Powrót do Grupy w parafii

Caritas

caritas

Caritas

Parafialny zespół Caritas w Olszynie funkcjonuje od grudnia 2004 roku.
Działalność Zespołu Caritas skupia się na organizowaniu wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych. W przeciągu 4 lat wysłaliśmy na kolonie i zimowiska około 500 dzieci. Do naszych zadań należy również pozyskiwanie i rozdział żywności dla osób potrzebujących, których liczba stale rośnie. Jest to spowodowane m.in. upadkiem największego zakładu produkcyjnego w Olszynie – Olszyńskich Fabryk Mebli.. Obecnie niesiemy pomoc dla ok. 2 tysięcy osób. Od stycznia bieżącego roku wydaliśmy już 23 tony żywności.
Caritas jest inicjatorem wielu imprez okolicznościowych, mających na celu integracje parafian, szerzenie idei pomocy oraz pielęgnacji ducha wspólnoty. Organizujemy obchody Dnia Babci i Dziadka, festyn rodzinny Mama, Tata i Ja, a w październiku Dzień Papieski. Bierzemy czynny udział we wszystkich akcjach Caritas Diecezjalnej i Caritas Polska. W roku 2005 przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na tablicę pamiątkową poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II. W tym samym roku wyremontowaliśmy salę na I piętrze domu katechetycznego łącznie z wymianą 9 okien. Pozyskaliśmy tym samym miejsce, w którym odbywały się liczne spotkania parafian oraz warsztaty dla dzieci. Na naszych imprezach gościliśmy chór z Siekierczyna, zespoły młodzieżowe z parafii w Biedrzychowicach i z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaniu pod kierownictwem ks. Macieja Szymanowskiego.
Prowadzimy ścisłą współpracę z lokalnymi władzami, które wspierają nasze liczne inicjatywy. Współpracujemy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Gminnym Ośrodkiem Kultury, miejscowymi szkołami, z siostrami Magdalenkami prowadzącymi Ośrodek Wychowawczy w Lubaniu. Wspólnie z parafią pw.św.Jadwigi Śląskiej w Lubaniu oraz Starostwem Powiatowym w Lubaniu zorganizowaliśmy badania mammograficzne dla kobiet . W I rocznicę śmierci Jana Pawła I odbyliśmy pielgrzymkę do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik. Sprawne funkcjonowanie Parafialnego Zespołu Caritas w Olszynie jest możliwe dzięki aktywności i współpracy wielu osób. Są to ludzie, którzy mimo licznych przeciwności jakie stają na ich drodze, nie poddają się i trwają w swojej misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Ich praca i zaangażowanie zasługuje na wymienienie członków zespołu z imienia i nazwiska.

 Nasz dobrodziej -. ks. Proboszcz Jan Dochniak
 Danuta Dudkiewicz
 Ewa Machnicka
Janina Bogdanowicz
 Krystyna Babicz
 Lucyna Baszak
 Jolanta Kaczmarek
 Regina Hrynkiewicz
 Maria Gołębiowska
 Bogumiła Sobiesiak
 Grażyna Galas
 Anna Dedo
 Marta Pilska
 Anna Gołębiowska
 Teresa Dudkiewicz – Kozań
oraz nieodżałowana , nieżyjąca już Maryla Dolińska
Pragnę również podziękować osobom, pomagającym w transporcie żywności: Władysławowi Machnickiemu, Andrzejowi Kopiś, firmie „STOLBRAT”, Krzysztofowi Błaszczyk oraz Waldemarowi Kończyk .