Górnicze kolędowanie i Orszak Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego, niosąca ze sobą przesłanie, że Pan przyszedł na ziemię, aby objawić się całemu światu jest kolejnym ważnym momentem w okresie Narodzenia Pańskiego, kiedy wszyscy gromadzimy się wokół ubogiej stajenki, by oddać pokłon Dziecięciu i razem z Mędrcami ze Wschodu odnaleźć Tego, który jest źródłem prawdy i miłości. Tak też i było w tym roku 6 stycznia w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie.

tn Górnicze kolędowanie 1Podczas sumy parafialnej o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. dziekana Bogusława Wolańskiego olszynianie wysłuchali ewangelicznej opowieści o pokłonie Mędrców, a w homilii wygłoszonej przez ks. Jakuba Sikorskiego starali się odnaleźć drogę do Bożego Dzieciątka, które na świat przyszło w betlejemskiej grocie. Jak podkreślił ks. Jakub - orszak Mędrców musiał być wspaniałym widowiskiem, które wzbudzało podziw, zachwyt i wielkie zainteresowanie. Kaznodzieja zachęcił jednak, rozważając Słowo Boże, aby pójść śladem Mędrców ofiarujących Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę, a nie Heroda, którego zniszczył lęk o władzę, bogactwa i być może coś jeszcze. Centralnym punktem obchodów tego świątecznego dnia był jednak Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!”, który po Eucharystii pod wodzą ks. Jakuba Sikorskiego wyruszył z kościoła parafialnego na ulice Olszyny - ul. ks. Józefa Zarembskiego, Piękną, Kamienną, Wolności i Legnicką, aby przy szopce ustawionej na jednym z placów miasta wraz z Trzema Królami oddać pokłon Panu. Wszystko to przy wtórze orszakowych okrzyków i śpiewie tradycyjnych, polskich kolęd. W tegorocznym orszaku nie zabrakło uczestników nie tylko z Olszyny, ale także z Biedrzychowic i, co było wyjątkowe w tym roku, z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu.

tn Górnicze kolędowanie 2tn Górnicze kolędowanie 4Długo oczekiwaną atrakcją, zapowiadaną na uroczystość Objawienia Pańskiego w Olszynie był koncert Górniczego Chóru Męskiego z Lubina, którzy z pięknym, przebogatym programem kolęd, pastorałek przybył do olszyńskiego kościoła farnego specjalnie na zaproszenie ks. Bogusława Wolańskiego, z pochodzenia lubinianina i człowieka mocno związanego z górnictwem miedziowym. Wśród polifonicznych, pełnych niezwykłej głębi, artyzmu i ducha pieśni bożonarodzeniowych chórzyści z Lubina zaprezentowali kilka wspaniałych utworów o tematyce górniczej.

tn Górnicze kolędowanie 5

tn Górnicze kolędowanie 6

Jak mówią uczestnicy koncertu - było to spotkanie niezwykłe, które pozwoliło na nowo odkryć głębię świąt Narodzenia Pańskiego i wśród muzycznych strof przytulić maleńkiego Jezusa, przyjmując Go za swego pana i Zbawiciela - najmniejszą Miłość świata. Koncert lubińskiego chóru tak bardzo się spodobał olszynianom, że nie zabrakło bisów, gratulacji i oklasków, które dla każdego muzyka są potwierdzeniem dobrze wykonanego zadania. Koncert zorganizowany został we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Olszynie.

tn Górnicze kolędowanie 7