Mamy mistrzów wśród ministrantów

Już po raz trzeci w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja ministranci ścierali się w III Mikołajkowym Turnieju Ministrantów. 7 grudnia br. o mistrzowskie trofea walczyło ponad stu chłopców z ośmiu parafii diecezji legnickiej. Tym razem turniej odbył się pod auspicjami KGHM Zagłębia Lubin. Miło nam zakomunikować, że nasi najmłodsi ministranci obronili mistrzostwo i w ramach swojej grupy wywalczyli I miejsce w turnieju.

tn Z kościoła na stadion 0Już św. Jan Bosko wiedział, że praca z dziećmi i młodzieżą opierać się powinna na rozwijaniu ich pasji, łącząc troskę o ducha z dbałością o ciało, bo, jak mówi znane polskie przysłowie, w zdrowym ciele zdrowy duch. Stąd więc już od trzech lat ks. Bogusław Wolański, dziekan Dekanatu Lubań, zaprasza duszpasterzy i powierzonych ich pieczy ministrantów i lektorów na piłkarskie rozgrywki. Oczywiście uczestnicy turnieju najpierw spotkali się w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie na Eucharystii, podczas której wypraszano wstawiennictwa świętych Mikołaja, Ambrożego i Jana Pawła II, prosząc nie tylko o dobry przebieg turnieju, ale także o nowe święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego w naszej diecezji i ojczyźnie. Ks. dziekan w homilii przypomniał postaci tych świętych, ale wskazał także na istotę spotkania na Mszy św. i przy piłce. Przypomniał, że wspólna, prawdziwie męska rywalizacja w grze w piłkę nożną jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze jest okazywanie sobie wzajemnego szacunku i zrozumienia oraz współpracy, bez czego nie można wypracować sukcesu. Po Eucharystii uczestnicy spotkali się w hali sportowej przy Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach. Na sportowej arenie stawiły się drużyny z Lubina (par. św. Jana Sarkandra), Świerzawy (par. Wniebowzięcia NMP), Kotlisk (par. św. Mikołaja i Matki Bożej Śnieżnej), Lubania (par. Świętej Trójcy), Lubania-Uniegoszczy (par. Narodzenia NMP), Kamiennej Góry (par. Śś. Piotra i Pawła), Gryfowa Śląskiego (par. św. Jadwigi Śląskiej) oraz Olszyny (par. św. Józefa Oblubieńca NMP).

tn Z kościoła na stadion 1

Podczas inauguracji rozgrywek z młodymi adeptami piłki nożnej spotkali się przedstawiciele drużyny KGHM Zagłębie Lubin. Saša Balić, czarnogórski piłkarz występujący na pozycji obrońcy, reprezentant Czarnogóry, a od 2017 roku zawodnik Zagłębia Lubin, opowiadał o swoich pasjach, piłkarskich faworytach i emocjach, które w nim budzi piłka nożna. Nasi ministranci mieli także możliwość zadawać pytania, by zaspokoić swoją ciekawość, a na koniec uzyskać autograf znanego zawodnika.

tn Z kościoła na stadion 10W końcu rozpoczęły się rozgrywki. Mecze rozgrywano w systemie każdy z każdym w dwóch grupach wiekowych: młodszej i starszej, przy czym w tej drugiej w grupie I i II. Emocji nie brakowało od pierwszego gwizdka.

tn Z kościoła na stadion 12

Trenerzy, opiekunowie, a także rodzice dopingowali młodych piłkarzy. Odnotowano wiele pięknych akcji i sytuacji bramkowych, które podkręcały temperaturę każdego z rozegranych meczów. W Grupie Młodszej mistrzowski tytuł obronili zawodnicy z Olszyny, wywalczając sobie I miejsce. Na II miejscu znalazła się drużyna z Kotlisk, a na III z Gryfowa Śl. Poza podium znalazła się reprezentacja z Lubina.

tn Z kościoła na stadion 8

Z kolei w Grupie Starszej po emocjonujących półfinałach i równie gorących rozgrywkach finałowych zwycięzcami okazała się drużyna z Lubania-Uniegoszczy. II miejsce wywalczyli zawodnicy ze Świerzawy, III - z Lubania, a poza podium znaleźli się reprezentanci z Kamiennej Góry. Najlepszym zawodnikiem III Mikołajkowego Turnieju Ministrantów okazał się Norbert Zioła z Kamiennej Góry. Najlepszym bramkarzem został Jakub Chacia z Lubania-Uniegoszczy, a najlepszym strzelcem Patryk Gołębiowski z Lubania.

tn Z kościoła na stadion 7Zwycięzcy otrzymali puchary, a każdy zawodnik upominki ufundowane m.in. przez KGHM Zagłębie Lubin. Mikołajkowe zmagania przy piłce już za nami. Była to okazja do integracji środowiska liturgicznej służby ołtarza, kształtowania charakterów i ducha fair play. Przede wszystkim było to piękne sportowe widowisko, które zarówno zawodnikom, jak i kibicom dostarczyło wielu pozytywnych emocji.

tn Z kościoła na stadion 9