Mamy nowych lektorów

tn W służbie Słowu Bożemu 3Wyjątkową oprawę liturgiczną miała wieczorna Eucharystia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia br., w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Ośmiu ministrantów z rąk Dziekana Dekanatu Lubań przyjęło posługę lektoratu i otrzymało upoważnienie do proklamacji Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym w swoich parafiach.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Bogusław Wolański w koncelebrze z miejscowym ks. proboszczem Janem Bryją i ks. wikariuszem Piotrem Winczakiewiczem, który w lubańskim dekanacie jest duszpasterzem liturgicznej służby ołtarza. W homilii ks. dziekan nawiązał do obchodzonego od 2000 r. w Kościele święta Miłosierdzia Bożego, które do kalendarza liturgicznego wprowadził św. Jan Paweł II, a zwłaszcza znaczenia obrazu, jaki św. s. Faustynie polecił wykonać Pan Jezus.
- W was też chce Pan Jezus wymalować swoje oblicze. Wybrał was już w czasie chrztu świętego, wybrał na kolejnych etapach życia, ale dzisiaj szczególnie, bo podejmujecie się ważnej publicznej funkcji w życiu Kościoła. Od dzisiaj będziecie urzędowo, jako lektorzy, użyczali swoich ust Bogu - powiedział w homilii ks. dziekan Bogusław Wolański. - Nie będziecie mówić swoimi słowami, ale będziecie czytać słowa Boga. Przez wasze życie chce pokazać swój urok, a przez wasze usta chce ludziom oznajmić swoją mądrość. To jest naprawdę wielka godność, jaką na siebie bierzecie.

tn W służbie Słowu Bożemu 2Nowo ustanowieni lektorzy, jak czytamy w tekście specjalnego obrzędu, stają się sługami prawdy objawionej przez Boga, która ma rozjaśnić drogi ludzkiego życia, ale zaproszeni są także do rozważania Bożego Słowa i stawania się Jego świadkami każdego dnia. Jak mówi obrzęd - mają się dać ukształtować Bożemu Słowu, aby wiernie przekazywać je braciom. Ksiądz dziekan podkreślił, że czytanie Pisma Świętego w Kościele to nie może być gra aktorska czy deklamacja, ale prawdziwa służba prawdzie objawionej, płynąca z serca i z żywej relacji z Panem Bogiem.
Zgodnie z obrzędem błogosławieństw służby liturgicznej kandydaci na lektorów wypowiedzieli swoją gotowość do przyjęcia posługi lektora, a po homilii, w postawie klęczącej, przyjęli błogosławieństwo na tę nową posługę, do której przygotowywali się przez kilka minionych miesięcy. Promocję lektorską zakończyło poświęcenie i nałożenie krzyży dokonane przez ks. dziekana Bogusława Wolańskiego, które odtąd każdy z nowo ustanowionych lektorów będzie nosił jako znak wykonywanej posługi.
W kursie lektorskim, który w dekanacie lubańskim trwał od jesieni ubiegłego roku udział wzięli ministranci z kilku parafii: m.in. z Lubania, Olszyny i Radostowa. Nowymi lektorami dla naszej olszyńskiej parafii zostali: Hubert Maksymiuk, Bartosz Pawłowski i Szymon Sokół.
Promocja lektorska w centralnej świątyni katolickiej Lubania była świętem całego dekanatu. Licznie przybyli parafianie oraz piękna asysta liturgiczna dopełniła uroczystości, która była wyjątkowym wydarzeniem dla nowo ustanowionych lektorów oraz ich rodziców i bliskich krewnych.

tn W służbie Słowu Bożemu 4