Odwiedziliśmy St. Marienthal (Ostritz) i Görlitz

Roraty w 2018 r. przebiegały pod hasłem „Z Duchem Twoim”. Przeżywaliśmy je, poznając dary Ducha Świętego i Jego dziewięć owoców, a zarazem przygotowując się na spotkanie z przychodzącym Panem Jezusem w tajemnicy świąt Narodzenia Pańskiego. Nagrodą za gorliwe uczestnictwo w Roratach był wyjazd do Opactwa Cysterskiego St. Marienthal (po polsku St. Marienthal można przełożyć jako „Dolina Najświętszej Maryi”) w Ostritz oraz do ZOO w Görlitz.

tn Marienthal 1Opactwo, które swoją historię rozpoczyna już w 1234 r. jako fundacja królowej Kunegundy Czeskiej, przywitało nas bardzo serdecznie. Jako przewodniczka i opiekunka po klasztornych ścieżkach służyła nam pani Beata Bykowska, która od ponad dwóch dekad współpracuje z opactwem w ramach prowadzonej tam Fundacji Międzynarodowe Centrum Spotkań. Nasze spotkanie z klasztorem rozpoczęliśmy od Eucharystii, którą sprawował nasz ksiądz wikariusz - ks. Jakub Sikorski.

tn Marienthal 18

Po spotkaniu z Panem Jezusem i wyrażeniu Mu naszej wdzięczności za dar Jego obecności wśród nas rozpoczęliśmy zwiedzanie tego pięknego, wypełnionego modlitwą i pracą miejsca. Wysłuchaliśmy historii kościoła klasztornego pw. Wniebowzięcia NMP, kaplicy pw. Krzyża Św., a także mieliśmy okazję zobaczyć makietę przedstawiającą całe opactwo. Nie zabrakło oczywiście posiłku oraz innych radosnych atrakcji, których dostarczał nam ks. Jakub oraz inni uczestnicy wyprawy.

tn Marienthal 10Ogromnym zaskoczeniem i zaszczytem dla nas były odwiedziny ksieni opactwa (opatki) - Siostry Elizabeth Vaterodt OCist, która jest najważniejszą osobą w całym opactwie jako przełożona klasztoru posiadająca pełnię władzy duchownej na terenie opactwa, które z tego względu jest wyłączone spod zwierzchnictwa diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej i władzy miejscowego biskupa. Matka Ksieni dopytywała się skąd przybyliśmy i dlaczego. Była bardzo zadowolona, że przybyło tyle młodych ludzi. Na koniec przekazała na ręce ks. Jakuba życzenia wszystkiego najlepszego i Bożego błogosławieństwa, prosząc jednocześnie o nowe powołania do Zakonu Cysterek w St. Marienthal.

tn Marienthal 11Ostatnim punktem naszej pielgrzymki do St. Marienthal było wejście na znajdującą się nieopodal klasztoru kalwarię, skąd rozciąga się piękny widok na opactwo. Potem wyruszyliśmy w dalszą drogę.

tn Marienthal 17
Drugim etapem naszej wyprawy była wizyta w ZOO w Görlitz. Tam każdy miał okazję zobaczyć egzotyczne okazy zwierząt, zasięgnąć wiedzy o nich i na swój sposób nieco się rozerwać. Wyjątkową uciechę miały nasze dzieci - uczestnicy roratnich Mszy św.

Uczestnicy wyprawy bardzo serdecznie dziękują ks. proboszczowi Bogusławowi Wolańskiemu za możliwość odwiedzenia nowych, pięknych miejsc, a ks. Jakubowi Sikorskiemu za wspaniałą opiekę duchową, organizacyjną, za uśmiech, dowcip i motywację. Naszych duszpasterzy polecamy w modlitwie opiece św. Józefa, naszego Patrona.