Sposób na wychowanie

tn Sposób na wychowanie 1

O tym, jak bardzo ważne są wzajemne relacje rodziców z dziećmi nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Budowaniu dobrych relacji i komunikacji otwartej poświęcone były dwudniowe warsztaty, które od 12 do 13 kwietnia br. w Olszynie poprowadziła Dorota Rzepczyńska.
Organizatorem spotkania była Parafialna Poradnia Rodzinna im. Świętej Rodziny przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP we współpracy z gminą Olszyna. Celem warsztatów było przede wszystkim poznanie sposobów na wychowanie, które nie narażą rodziców na irytację, złość i krzyk. Uczestnicy mogli więc dowiedzieć się o konsekwencjach, zasadach, karach i nagrodach w wychowaniu.
tn Sposób na wychowanie 2- Warsztaty adresowane są do rodziców i dotyczą różnych umiejętności wychowawczych w zakresie funkcjonowania dzieci w domu, w relacjach rodzice-dzieci. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że coraz więcej rodziców ma trudności, aby wspierać dzieci w sytuacjach trudnych: szkolnych i pozaszkolnych, w sytuacjach, kiedy pojawiają się różne lęki, niepewności, trudności, słabe oceny - mówi Dorota Rzepczyńska, prowadząca warsztaty. - Warsztaty są po to, aby pokazać rodzicom, jak bardzo ważna jest komunikacja otwarta. W programie przewidziane są ćwiczenia dotyczące różnych technik budowania relacji otwartej, aby nauczyć rodziców stawiania otwartych pytań, żeby budować dobre relacje z dzieckiem.
Jak wspominała terapeutka, rodzice, niestety, coraz częściej czują się bezradni, nie wiedzą jak wygląda budowanie relacji w grupie rówieśniczej i nie orientują się w nich, coraz częściej nie wiedzą, jak reagować na sytuacje wychowawcze, które ich po prostu zaskakują. Coraz częściej mają do czynienia z problemami żywieniowymi i innymi sprawami, którym im samym trudno sprostać. W związku z tym bardzo potrzebują takiego podstawowego wsparcia choćby poprzez tego typu warsztaty, kursy czy literaturę.
Dorota Rzepczyńska to wykształcony i doświadczony edukator, trener kontroli złości i umiejętności społecznych, a zarazem pracownik Poradni Rodzinnej w Karpaczu.