Olszyńska Droga Krzyżowa

Od kilku lat tradycją olszyńskiej wspólnoty parafialnej pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP jest celebracja Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Nie inaczej było w tym roku. Modlitwę 14 stacji Męki Pańskiej 2 kwietnia br. poprowadził franciszkanin o. Mateusz Stachowski OFM Conv.

tn Wielkopostne duchowne ćwiczenia 5Tegoroczna Droga Krzyżowa ulicami Olszyny była jednym z punktów rekolekcji wielkopostnych, które na zaproszenie ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego poprowadził o. Mateusz Stachowski OFM Conv, czyli Brat Patefon to franciszkanin, duszpasterz w klasztorze franciszkańskim w Ostródzie, rzecznik prasowy Prowincji Świętego Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku, twórca i wykonawca internetowej telewizji franciszkańskiej FranciszkanieTV, poeta, spowiednik i kierownik duchowy, od 2013 roku egzorcysta posługujący w Wilnie i archidiecezji warmińskiej. W Radiu Niepokalanów jest autorem audycji „Świetna Piosenka”. Tematem tegorocznych ćwiczeń duchownych było hasło „A odpuściwszy nam grzechy…”, a głównym tematem konferencji i rozważań było dobre przygotowanie do spowiedzi, aby ją dobrze przeżyć i aby prowadziła ona do spotkania z miłosiernym Ojcem.

tn Wielkopostne duchowne ćwiczenia 2Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która wyruszyła ulicami Legnicką, Kolejową, 1 Maja, Kamienną i Wolności, ojciec Mateusz rozważał mękę i śmierć Pana z perspektywy św. Piotra - tego, który zaparł się Pana Jezusa, ale któremu Pan przebaczył. Była to modlitwa pełna skupienia, medytacji i niesienia krzyża - wraz z Jezusem podążającym na Kalwarię.
Tegoroczne rekolekcje, oprócz nabożeństwa Drogi Krzyżowej obfitowały w bardzo pouczające i głębokie, a zarazem proste w swej wymowie konferencje, dzięki którym wielu olszynian na nowo odkryło znaczenie dobrej spowiedzi świętej. Służyły temu Msze św. z nauką rekolekcyjną, nabożeństwo Gorzkich Żali, spotkania z dziećmi i młodzieżą, a także adoracja Najświętszego Sakramentu w Godzinie Bożego Miłosierdzia. Wszystko po to, aby móc spotkać się z miłosiernym Ojcem, otworzyć się na Jego miłość i doświadczyć wolności, jaką dać może tylko Chrystus w swoim Kościele.

tn Wielkopostne duchowne ćwiczenia 4