Poszliśmy oddać pokłon Panu

Już po raz piąty, 6 stycznia br. - w Uroczystość Objawienia Pańskiego, za gwiazdą wskazującą miejsce narodzin Zbawiciela olszyńskimi ulicami wyruszył Orszak Trzech Króli. Uczestniczyli w nim mieszkańcy parafii z Olszyny i Biedrzychowic.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech króli były słowa „Odnowi oblicze tej ziemi”, które nawiązują nie tylko do tematu obecnego roku duszpasterskiego, ale także do przesłania św. Jana Pawła II, który dokładnie czterdzieści lat temu mówił na warszawskim placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”.

Tegoroczny V Olszyński Orszak Trzech Króli zainaugurowała uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. Podczas homilii ks. wikariusz Jakub Sikorski przypomniał zgromadzonym na liturgii znaczenie święta obchodzonego właśnie 6 stycznia. Podkreślił, jak bardzo ważne jest to objawienie się Boga w ludzkim ciele, który przez wieki objawiał się przez słowa proroków, „a w tych ostatecznych dniach objawił się nam przez Syna”. Ks. Sikorski przypomniał także o zwyczaju oznaczania kredą drzwi domów, a także darów złota, kadzidła i mirry, które przynieśli mędrcy Bożemu Dziecięciu.

tn Poszli za gwiazdą 8Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Towarzyszy mu kolędowanie, które wraz z Orszakiem wyszło poza krąg rodzinnych i sąsiedzkich spotkań. Każdy z jej uczestników do rąk otrzymał koronę w kolorze niebieskim, zielonym i czerwonym, a także specjalny śpiewnik kolędowy. Po Eucharystii orszak wyruszył ul. Legnicką, Kolejową i Wolności, a na placu przy szopce w centrum miasta harcerki z olszyńskiego szczepu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” odegrały scenę nawiązującą do pokłonu trzech Mędrców ze Wschodu. Na koniec każdy mógł pokłonić się Bożemu Dzieciątku w stajence w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie.

tn Poszli za gwiazdą 1W tegorocznym orszaku, tradycyjnie udział wzięli nie tylko mieszkańcy Olszyny, a wśród nich Bractwo Świętego Józefa, Matki Żywego Różańca i Amazonki, ale także mieszkańcy Biedrzychowic – w tym także spora reprezentacja uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biedrzychowicach. W role Mędrców ze Wschodu wcielili się: Jerzy Migut, Dariusz Kozak oraz Ryszard Dulnik, zaś jako Święta Rodzina wystąpili Paulina, Maksymilian i Milena Jarzębiccy. Orszak zakończyło kolędowanie w kościele, które poprowadziły zespół Amazonek z Olszyny i schola parafialna „Józefinki” prowadzone przez organistę Mirosława Matogę.

tn Poszli za gwiazdą 13V Olszyński Orszak Trzech Króli był prawdziwym świętem radości z narodzenia Pana i Jego objawienia się światu. Był także okazją do dzielenia się nią z bliźnimi, dawania świadectwa wierze i kultywowania polskiej tradycji kolędowania.

tn Poszli za gwiazdą 12