Zakończenie I etapu prac w kościele Podwyższenia Krzyża Śwętego w Olszynie

Dolnośląski Konserwator Zabytków zatwierdził prawidłowość wykonanych prac w I etapie renowacji (tzw. renowacja techniczna) zabytkowego stropu w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Olszynie. Tym samym został zakończony tegoroczny etap prac. Koszt renowacji wyniósł 155 000 zł. Przy okazji została wzmocniona konstrukcja dachowa, co kosztowało ok. 10 000 zł. Zostały wykonane także inne częściowe prace usunięcia usterek po błędnym wykonaniu remontu dachu w 2012 r. Obecnie staramy się o środki na II etap prac, czyli konserwację estetyczną stropu.
Zakończone prace zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał nam dofinansowanie w wysokości 150 000 zł oraz z wkładu własnego parafii pokrywający pozostały koszt, czyli ofiary Parafian.
Słowa wdzięczności należą się wykonawcy – panu Jerzemu Kowalskiemu, wykwalifikowanemu Konserwatorowi Zabytków z Krakowa i jego ekipie. W dalszej kolejności dziękujemy panu Franciszkowi Baszakowi i ks. dr. Stanisławowi Szupieńce – Diecezjalnemu Konserwatorowi Zabytków z Legnickiej Kurii Biskupiej za staranny i fachowy nadzór nad prowadzonymi pracami. Szczerą wdzięczność kierujemy w stronę panów Mariana i Mariusza Stolarzów i ich firmom za ogrom wykonanych prac przy remoncie, a także panu Tadeuszowi Torończakowi za dostarczenie potrzebnych materiałów. Wszystkim pomocnikom i ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z prowadzonych prac.

tn Podwyzszenie Krzyza 1

tn Podwyzszenie Krzyza 2