Na parkiecie pod patronatem św. Mikołaja

Wspomnienie św. Mikołaja to okazja do obdarowania bliźnich różnymi upominkami. Otrzymujemy ich sporo i w różnej postaci, niekoniecznie muszą to być słodycze, czy też inne błyskotki. Ministranci, którzy oddają swój czas dla Pana Boga i Kościoła, otrzymali prezent w postaci możliwości rywalizacji na hali sportowej. Już po raz drugi został zorganizowany przez Dekanat Lubań Mikołajkowy Turniej Piłkarski dla Ministrantów. Odbył się on w sobotę 8 grudnia.

tn ministr1Do turnieju zgłosiło się jedenaście drużyn w dwóch kategoriach: młodszej (klasy 1-5 szkoły podstawowej) i starszej (klasy 6 szkoły podstawowej - 3 gimnazjum). W kategorii młodszej wystąpiły drużyny z parafii: Kosiska, Gryfów Śląski, Kotliska i Olszyna, natomiast w kategorii starszej: Radostów Średni, Lubań-Uniegoszcz, Kotliska, Kamienna Góra św. Piotra i Pawła, Gryfów Śląski, Lubań Trójcy Świętej, Olszyna. W sumie rywalizowało prawie 80 zawodników-ministrantów.
Turniej rozpoczął się w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie, gdzie ministranci z księżmi i opiekunami zgromadzili się na Eucharystii. Po wspólnej modlitwie wszyscy przemieścili się do pobliskich Biedrzychowic, by przystąpić do piłkarskiej rywalizacji na nowoczesnej hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej. Zawodnicy z kategorii starszej zostali podzieleni na dwie grupy. Po rywalizacji grupowej w systemie każdy z każdym wyłoniono dwie pary półfinalistów: Kotliska zagrały z Gryfowem, a zawodnicy z Kamiennej Góry zmierzyli się z drużyną z Lubania-Uniegoszczy. Po zaciętych meczach do finału awansowali ministranci z Kotlisk i Kamiennej Góry. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszli zawodnicy z Kotlisk, którzy pod okiem ks. Remigiusza Tobery obronili tytuł sprzed roku. Wcześniej odbył się mecz o 3 miejsce, które wywalczyli zawodnicy z Lubania-Uniegoszczy. Zawodnicy ks. Marka Kurzawy również obronili miejsce na pudle sprzed roku.

tn ministr5
W grupie młodszej mistrza wyłoniono z gry systemem każdy z każdym. Po zaciętej rywalizacji tak ułożyła się kolejność drużyn: 1 miejsce – Olszyna, 2 miejsce – Kosiska, 3 miejsce – Kotliska, 4 miejsce – Gryfów Śląski. Swój wynik z ubiegłego roku poprawiła drużyna mistrzów z Olszyny, bowiem wcześniej byli wicemistrzami. O jedno oczko podskoczyła też drużyna z Kosisk, a gorszy wynik zanotowali ministranci z Kotlisk – ubiegłoroczni mistrzowie, bowiem spadli na 3 miejsce. Opiekunowie drużyn przyznali też nagrody indywidulane: tytuł najlepszego strzelca przypadł zawodnikowi kategorii starszej z Kotlisk, tytuł najlepszego bramkarza zawodnikowi kategorii starszej z Gryfowa Śląskiego, a tytuł najlepszego zawodnika kapitanowi drużyny z Kamiennej Góry. Każdy z zawodników otrzymał w prezencie od św. Mikołaja ciepły obiad (ugotowany przez Stowarzyszenie „Dar serca” z Olszyny) oraz pyszną czekoladę z orzechami. Wielki wkład w organizację turnieju miała Gmina Olszyna i rodzice ministrantów z Olszyny, którym z serca dziękujemy.
Św. Mikołaj przyjął już patronat nad przyszłoroczną rywalizacją ministrantów. III Mikołajkowy Turniej Piłkarski Ministrantów odbędzie się 7 grudnia 2019 r., na który serdecznie zapraszamy. Zdrowa rywalizacja sportowa jest ważną częścią formacji ministrantów i, daj Boże, choć w części, przyszłych kapłanów.

Ks. Bogusław Wolański, organizator