Śladami Zbawiciela

20181103 143215Jerozolima, Betlejem, Nazaret, Nain, Kana Galilejska, Jerycho, Jezioro Galilejskie… Te nazwy zna każdy chrześcijanin. Gdy czytamy Biblię, wówczas spotykamy te miejsca. W nich żył i działał nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Choć Jego działalność na ziemi miała miejsce dość dawno temu, to miejsca Jego przebywania istnieją do dziś. Jest ich bardzo dużo i można jeszcze, mimo upływu 2000 lat, poczuć zapach Jego świętych kroków stawianych w Palestynie.

tn Ziemia 2

W piątek, 2 listopada 2018 r., grupa 23 pielgrzymów z Olszyny wyruszyła na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Każdego wiodła motywacja wiary. Wędrując przez kilka dni śladami Zbawiciela, dotykając świętych miejsc, słuchając z Biblii świętych cytatów pragnęliśmy naszego nawrócenia i jeszcze głębszego zjednoczenia z Jezusem. Przewodnikiem duchowym naszej wyprawy był ks. dr Ryszard Kempiak, salezjanin, biblista, doświadczony znawca Ziemi Świętej. Krok po kroku, każdego dnia, w sposób niezmiernie profesjonalny wprowadzał nas w świat Jezusa. Pragnął, by każdy z nas mógł Jezusa bardziej poznać, pokochać i naśladować.

tn Ziemia 3Zaraz po wylądowaniu w Tel Avivie pierwsze kroki skierowaliśmy do Jerozolimy. To miasto święte, bowiem w nim dokonało się odkupienie człowieka. Po Eucharystii i Drodze Krzyżowej, mieliśmy dużo czasu, by oddać się modlitwie w grobie Chrystusa i na Golgocie. Oba te miejsca są tuż koło siebie, obecnie po dachem jednej świątyni. Są one autentyczne, stąd powiew świętości i woni Chrystusa unosił się w każdym kącie potężnej bazyliki. Kolejne godziny pielgrzymowania to odkrywanie wielu świętych miejsc tego miasta, jak np. Wieczernik, czy miejsce wniebowstąpienia Chrystusa.
Oczywiście na pielgrzymim szlaku sporo czasu spędziliśmy w miejscu narodzenia Pana Jezusa. Stąpaliśmy po świętej ziemi Pola Pasterzy, gdzie oni jako pierwsi usłyszeli o tajemnicy wcielenia Boga. Całowaliśmy miejsce narodzin Jezusa. Nie zabrakło wizyty w Beatnii, czy Jerychu. Odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne przy rzece Jordan, gdzie zabrzmiał głos Boga Ojca wskazującego na Jezusa: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.
Z Judei przenieśliśmy się następnie do Galilei. Zaraz skierowaliśmy swoje kroki do Kafarnaum, miasta Jezusa. Tam został odkryty dom św. Piotra, nad którym obecnie stoi świątynia, a tuż obok synagoga wybudowana na miejscu starej synagogi z czasów Zbawiciela. Niezapomniany był rejs po Jeziorze Galilejskim, a także nawiedziny Góry Błogosławieństw i Góry Przemienienia. Małżeństwa miały okazje odnowić swoje przyrzeczenia w Kanie Galilejskiej, a wszyscy wznieśli za nich toast winem, które jest szczególnym znakiem tego miejsca.

tn Ziemia 5
Każde miejsce jest szczególne i ze swoim urokiem. Nie sposób opisać wszystkiego i przelać na papier swoistego doświadczenia wiary. Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy w Nazarecie, modląc się przy domu Maryi, gdzie miało miejsce zwiastowanie, a także w miejscu dla nas szczególnym, kościele ku czci św. Józefa, któremu zawierzyliśmy naszą wspólnotę parafialną Zmęczeni, ale bardzo radośni i z głęboką wiarą w piątek 9 listopada powróciliśmy do naszych domów. Teraz zostaje jedno: czytać Biblię i naśladować Chrystusa. To droga do nieba, gdzie Jezus na nas oczekuje.
Kolejne parafialne pielgrzymowanie już niedługo. Zapraszamy do Fatimy, miejsca świętego, gdzie objawiała się Najświętsza Maryja Panna. Udamy się tam w dniach 30.04-7.05.2019 r.

Ks. Bogusław Wolański, proboszcz

tn Ziemia 4