Świętowaliśmy stulecie niepodległości

Obchody stulecia niepodległości miały bogaty program. Włączyły się w nie parafia, szkoły i gminny samorząd. Wszystko po to, aby tę wyjątkową rocznicę przeżyć w duchu modlitwy, jedności i wspomnień o ważnych wydarzeniach polskiej historii.

tn Olszyna świętowała niepodległość 2

9 listopada br. olszyńska parafia, szkoły, samorządowcy i mieszkańcy uroczyście rozpoczęli świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z propozycją Minister Edukacji Narodowej uczniowie olszyńskich szkół zgromadzili się wokół dębu „Józef Piłsudski” przy kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie, aby o godz. 11.11 wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” - hymn Rzeczpospolitej Polskiej. W tę inicjatywę wprowadził ks. dziekan Bogusław Wolański oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie Grażyna Petruch, a burmistrz Leszek Leśko wyraził wdzięczność za krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Odśpiewanie hymnu państwowego zainaugurowało olszyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku, z okazji przypadającej setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ma szczególny wymiar i znaczenie. Centralnym punktem tego dnia była Eucharystia w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP pod przewodnictwem ks. dziekana Bogusława Wolańskiego, którą koncelebrował również ks. wikariusz Jakub Sikorski. W homilii dk. Mateusz Maleńczuk przypomniał dzieciom, czym jest Ojczyzna. Dzieci umiały nie tylko odpowiedzieć na pytania stawiane przez diakona, ale także pokazały, że dobrze znają historię Polski i drogę Polaków do wolności.
Ważnym punktem tego dnia było spotkanie przy obelisku oraz uczczenie pamięci bohaterów walk o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej. Delegacje gminnego samorządu, duchowieństwa, kombatantów oraz placówek oświatowych i pomocy społecznej złożyły wiązanki kwiatów oddając hołd bohaterom polskiej historii.
Głębokie przeżycia i wiele emocji towarzyszyło Wieczornicy Patriotycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie. Spektakl poprzedził krótki wykład Zbigniewa Madurowicza, miejscowego pasjonata historii i regionalisty, pt. „Wiara i historia w kamieniu zaklęta”. Potem na scenę wkroczyła młodzież. Recytacje przejmujących poematów, wierszy, śpiew patriotycznych piosenek nadały temu wydarzeniu niezapomniany, świąteczny klimat, w którym zaduma mieszała się z nostalgią. Wzruszenie wywołał niezwykły występ dk. Mateusza Maleńczuka, który z przejęciem zaśpiewał dwie piękne piosenki - „Żeby Polska była Polską” oraz „Mury”. Finał zaprowadził uczestników wieczornicy do mocnej patriotycznej deklaracji, jaką było wspólne odśpiewanie „Roty” Marii Konopnickiej - jednego z najważniejszych hymnów w polskiej kulturze i tradycji.

tn stulecie niepodl11 listopada br. centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP pod przewodnictwem ks. dziekana Bogusława Wolańskiego. Narodowe Święto Niepodległości w stulecie jej odzyskania zakończył Wieczór Pieśni Patriotycznej w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie.
Stulecie odzyskania niepodległości w Olszynie to nie tylko centralne obchody związane z tym świętem, ale szereg działań skierowanych na promowanie patriotyzmu, w które chętnie włączyły się parafia, szkoły i ośrodek kultury. Warto przy tym wspomnieć, że obchody te we wrześniu br. zainaugurował Parafialny Piknik Patriotyczny oraz wystawa „Ojcowie Niepodległości” sprowadzona z Instytutu Pamięci Narodowej. Stulecie niepodległości to okazja do okazania wdzięczności względem tych, którzy o „wolność naszą i waszą” walczyli utwierdzając w narodzie ducha miłości do Kościoła i Ojczyzny.