Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie

Dekanat Lubań, Diecezja Legnicka

Uczniowie modlili się za zmarłych

30 października br., niemal w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili cmentarz komunalny w Olszynie. Odwiedzili ważne na tej nekropolii miejsca, polecając Bożemu Miłosierdziu dusze wiernych zmarłych.Modlitwie przewodniczył ks. Jakub Sikorski.

tn Cment 1

Wyprawa na cmentarz to inicjatywa dyrektor Aliny Męczywór, która o przewodniczenie modlitwie poprosiła ks. Jakuba Sikorskiego, wikariusza parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie i zarazem katechetę w olszyńskiej „Trójce”.
- Przyszliśmy tu, aby wspomnieć tych, którzy wiele przeżyli i którym tak dużo zawdzięczamy - tymi słowami rozpoczęła dyrektor Alina Męczywór. - Często słyszy się niepochlebne opinie o braku szacunku dla jakichkolwiek wartości ze strony ludzi młodych. Nasi uczniowie podczas dzisiejszego pobytu na olszyńskim cmentarzu mieli okazję uczyć się, jak należy zachowywać pamięć o naszych przodkach. To bardzo ważna sprawa.

tn Cment 4
Ks. Jakub zaproponował modlitwę przy pięciu stacjach. Pierwszą był niedawno pobłogosławiony Grób Dzieci Utraconych, gdzie dzieci i dorośli polecili Bogu nie tylko dusze dzieci, które zmarły przed narodzeniem czy zaraz po nim, ale także ich rodziców. Modlitwę dopełniło zapalenie znicza, który stał się widocznym znakiem pamięci i modlitwy młodych olszynian. Kolejnym etapem była modlitwa przy grobie zasłużonego, wieloletniego kierownika szkoły - Edwarda Kopacza, a następnie przy zabytkowym grobowcu, gdzie od kilku lat sprawowana jest uroczysta liturgia w uroczystość Wszystkich Świętych, na którego ozdobnej ścianie umieszczono tablice upamiętniające tych, którzy walczyli za wolność Rzeczpospolitej i których mogiły często znajdują się poza granicami kraju. Kolejnym miejscem modlitwy była kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, przy której ks. Jakub wspomniał wszystkich wielkich Polaków. Ostatnim etapem tej stacyjnej modlitwy młodych olszynian była chwila refleksji przy grobie jednego z poprzednich proboszczów olszyńskiej parafii – ks. Jana Krycha (proboszcz parafii w latach 1981-1991). Tam polecano Panu Bogu wszystkich duszpasterzy pracujących niegdyś w Olszynie, zarówno ewangelickich pastorów, jak i katolickich księży.

tn Cment 5

Na zakończenie uczniowie olszyńskiej „Trójki” pod okiem wychowawców mieli możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Dla wielu z nich było to wyjątkowe spotkanie, okazja do poznania wartości modlitwy i pamięci o zmarłych, ale także spotkanie z historią ludzi, którzy tworzyli oblicze olszyńskiej ziemi.

Aktualności

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Komentarz do Ewangelii

Intencje Mszalne